Nielegalne parkowanie na "kopertach". Ukarano już ponad tysiąc kierowców
"Ja tylko na chwilkę", „przecież obok są inne wolne koperty" to najczęstsze tłumaczenia
02.07.2016 11:18
Rok po wprowadzeniu zmian dotyczących parkowania na „kopertach" nadal odnotowywane są przypadki posługiwania się starymi, nieważnymi kartami parkingowymi. Strażnicy miejscy przeprowadzili od tego czasu w sumie ponad 11 tys. kontroli miejsc wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.
1 lipca 2015 r. zaczęły obowiązywać nowe karty parkingowe uprawniające do parkowania na tzw. kopertach – miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością. Automatycznie ważność straciły stare karty. Od czasu wejścia w życie nowych przepisów straż miejska odnotowała ok. 350 przypadków posługiwania się nieważnymi kartami.
Mimo rozpowszechnionych, w tym również przez straż miejską, informacji o zmianach przepisów i konieczności uzyskania nowych kart, w pierwszym miesiącu po wprowadzeniu zmian strażnicy ujawnili blisko 100 przypadków, kiedy z „kopert" korzystały osoby legitymujące się nieważnym dokumentem. - Po upływie 12 miesięcy liczba ta spadła pięciokrotnie. To oczywiście pozytywna zmiana, ale nadal zintensyfikowane kontrole muszą być prowadzone – ocenia Bartłomiej Zieliński I z-ca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy – Zależy nam, aby osoby uprawnione bez przeszkód mogły korzystać z miejsc dla osób z niepełnosprawnością, dlatego zintensyfikowane kontrole są prowadzone również ze względu na to, że wciąż kierowcy, którzy w ogóle nie posiadają uprawnień, parkują na „kopertach" – dodaje.
Zgodnie z tzw. taryfikatorem mandatów za parkowanie bez ważnej karty parkingowej na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Kierowca otrzyma również 5 punktów karnych.
Ponad 11 tys. kontroli „kopert"
P o wejściu w życie nowych przepisów straż miejska zintensyfikowała kontrole, których celem jest „uwolnienie" tzw. kopert. Od 1 lipca 2015 r. strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 11 tys. kontroli miejsc wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Liczba kontroli wzrosła o 65 proc.
„Ja tylko na chwilkę", „przecież obok są inne wolne koperty" to najczęstsze tłumaczenia, jakie słyszą funkcjonariusze podejmujący interwencje wobec kierowców, którzy w sposób nieuprawniony parkują na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością.
Możliwość pozostawienia samochodu jak najbliżej domu, sklepu czy instytucji, do której udaje się osoba z niepełnosprawnością nie tylko ułatwia, ale niekiedy w ogóle umożliwia jej codzienne funkcjonowanie. Zajęcie miejsca parkingowego przez osobę sprawną, do tego nieuprawnioną skazuje na długie i uciążliwe poszukiwania innego miejsca – mówi Józef Stańko Naczelnik I Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy – Kierowcy, którzy w sposób nieuprawniony parkują na „kopertach" muszą liczyć się z konsekwencjami – wysoką grzywną i usunięciem pojazdu na koszt właściciela.
Od 1 lipca 2015 r. w wyniku podjętych przez strażników miejskich czynności na miejscu zdarzenia mandatami karnymi ukarano ponad 1 tys. sprawców, w 2655 przypadkach wydano dyspozycję usunięcia pojazdu na koszt właściciela, w ponad 800 przypadkach wszczęto czynności zmierzające do ukarania sprawców wykroczeń, wobec ok. 1 tys. osób zastosowano środki oddziaływania wychowawczego.
Straż miejska przypomina, że aktualną kartę parkingową należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu w sposób eksponujący zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
Przeczytajcie też: Szczyt NATO – zakazy parkowania na dziesiątkach ulic [LISTA]