Niebezpieczne sople
Do kogo się zwrócić gdy zagrażają?
23.01.2013 09:11
Meteorolodzy nie pomylili się w ostrzeżeniach i znów na ulicach miasta mamy pełno śniegu. Wraz z nim pojawia się problem nieodśnieżonych chodników, śniegu lecącego nam na głowę i obawa przed zwisającymi z rynien soplami. Czasem wystarczy parę godzin odwilży by na krawędzi dachów pojawiły się niebezpieczne dla naszego zdrowia sople.
Co zrobić gdy sopel spadnie nam na głowę lub gdy widzimy tego typu zagrożenie?
Jesli spadnie nam na głowę - wezwijmy pogotowie. Jeśli widzimy zagrożenie - mamy kilka możliwości. To zarządcy nieruchomości, administracje osiedli oraz właściciele posesji dbają o porządek na chodnikach przyległych do nieruchomości, wzdłuż budynków, posesji i na terenie osiedli mieszkaniowych. Czasem trudno jest podjąć decyzję gdzie zadzwonić. Więc gdy widzimy zwisające i niebezpiecznie bryły lodu, nie wahajmy zgłosić ich straży miejskiej. Ona przekaże informacje odpowiednim służbom. Pamiętajmy, że możliwości i wiedza na temat tego typu zagrożeń są ograniczone, więc nie obawiajmy się zadzwonić pod numer 986.
Nie wszyscy wiedzą kto dokładnie i w jakich miejscach powinien sprzątnąć śnieg. Przypominamy:
Jeśli chodzi o drogi: Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za oczyszczanie dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej (to ok. 40 % stołecznych dróg, blisko 1000 km ulic). Są to drogi o kategorii krajowej, wojewódzkiej, powiatowej i część gminnych. Urzędy 18 Dzielnic zlecają oczyszczanie pozostałych dróg o kategorii gminnej, natomiast Zarządcy i administracje osiedli odpowiadają za drogi wewnętrzne i uliczki na terenie osiedli.
Tereny dla pieszych: Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za sprzątnięcie przejść na skrzyżowaniach głównych ulic, dojść do stacji metra, schodów, kładek, pochylni, a także chodników wokół sześciu parków administrowanych przez ZOM (Ujazdowskiego, Skaryszewskiego, Praskiego, Fosy i Stoków Cytadeli, Ogrodu Saskiego oraz Pola Mokotowskiego). Dodatkowo reprezentacyjnych placów związanych z przyjmowaniem delegacji państwowych, miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego SPPN. Tereny te stanowią ok. 1,6 mln m2 powierzchni miasta, w tym zawiera się blisko 50% miejsc parkingowych w SPPN wzdłuż ulic o kategorii dróg krajowych, wojewódzkich lub powiatowych.
Ważne: to Zarząd Transportu Miejskiego jest odpowiedzialny za oczyszczanie przystanków komunikacji miejskiej.
Pamiętajmy, że na uchylających się od obowiązku usuwania śniegu i lodu są nakładane wysokie mandaty karne.
Zobaczcie też na wideo, jak "uczynny" sąsiad odśnieża samochód. Pogratulować sąsiada!