"Nie należy drażnić wschodniego sąsiada". Jan Pietrzak o wyborze pomnika Bitwy Warszawskiej
Wiertło, świder lub plagiat okładki Led Zeppelin. Zwycięski projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 wzbudza wiele emocji. Teraz głos w tej sprawie zabrał Jan Pietrzak, który jest pomysłodawcą upamiętnienia bitwy łukiem triumfalnym.
- W Polsce jest wielki deficyt pomników o naszych sukcesach. Nie ma tych pomników, bo okupanci zabraniali, ale okazuje się, że do dzisiaj zabraniają. Bo władze Warszawy mają takie podejście, z którym kilka lat dyskutowałem, że nie należny drażnić wschodniego sąsiada - mówi na antenie Radia Szczecin Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak jest założycielem Towarzystwa Patriotycznego. Jeden z projektów fundacji zakładał umieszczenie łuku na środku Wisły. Pod koniec 2019 r. do tego pomysłu odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Sam osobiście wpłaciłem środki na fundację, która zbiera pieniądze na łuk triumfalny, bo uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem - zaznaczył wtedy szef rządu.
Warszawa. Pomnik plagiatem?
Wybór zwycięskiego projektu pomnika Bitwy Warszawskiej wzbudza wiele kontrowersji. Jedni widzą w nim świder lub wiertło. Inni zauważyli, że projekt łudząco przypomina statuetkę z okładki płyty "Presence” zespołu Led Zeppelin. Do tego zarzutu odniósł się autor zwycięskiego projektu. - Led Zeppelin nigdy nie było w moich muzycznych klimatach, więc okładki płyty nawet nie miałem okazji wcześniej zobaczyć - mówił "Gazecie Wyborczej" Mirosław Nizio.
Zobacz także: Zabraknie na trzynastki i 500+. Ekonomista kreśli czarny scenariusz
- Wiertło takie, świder. Nieodparte skojarzenie mam. Nie jestem bezstronny. Wiele lat działałem w fundacji Jana Pietrzaka na rzecz łuku triumfalnego – mówił w rozmowie z wRealu24.pl prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz.
Głos w sprawie zabrała także Krystyna Pawłowicz, która na Twitterze zaapelowała, by „nie zacierać pamięci narodowej takimi nic niemówiącymi kamiennymi wybrykami”.
Na głosy krytyki zareagował minister kultury Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że do konkursu nie został zgłoszony projekt klasycznego łuku rzymskiego. Zaznaczył też, że projekt jednomyślnie wybrało 20-osobowe gremium, w skład którego weszli architekci radni z trzech różnych partii, przedstawiciele miasta i ministerstwa kultury.
We wtorek o 18:00 w pawilonie ZODIAK odbędzie się dyskusja z udziałem autorów konkursowych prac. Wszystkie projekty można zobaczyć w ZODIAKu od poniedziałku do piątku. Wstęp na wystawę jest wolny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.