RegionalneWarszawaNa Woli powstanie Skwer Bohdana Lacherta. Wkrótce otwarcie

Na Woli powstanie Skwer Bohdana Lacherta. Wkrótce otwarcie

Na mapie Warszawy powstanie miejsce łączące energię społeczności lokalnej z tradycjami europejskiej architektury. Skwer obok wolskiego Ratusza, otoczony historycznymi budynkami Muranowa Południowego, będzie upamiętniał postać Bohdana Lacherta – wybitnego projektanta osiedla.

Na Woli powstanie Skwer Bohdana Lacherta. Wkrótce otwarcie
Źródło zdjęć: © PAP

Uroczystość, która odbędzie się 15 czerwca uświetni wystawa prac studentów Politechniki Warszawskiej. Studenci przedstawili wizję ekologicznego zagospodarowania Skweru.

Warszawa. Z wnioskiem zwrócili się mieszkańcy

Skwer na Woli to pierwsze w Warszawie upamiętnienie Bohdana Lacherta. Był on jednym z ważniejszych polskich twórców architektury awangardowej. Z wnioskiem o nadanie nazwy miejscu ściśle związanemu z życiem projektanta Muranowa Południowego zwrócili się do ratusza mieszkańcy. Muranów Południowy to osiedle - pomnik wzniesiony po wojnie na gruzach tętniącego niegdyś życiem miasta.

– Bohdan Lachert przed II wojną światową był członkiem grupy architektonicznej Praesens. Tworzył razem z wybitnym Józefem Szanajcą. W 1945 roku został członkiem zespołu Biura Odbudowy Stolicy. Był profesorem Politechniki Warszawskiej – mówi Rafał Kowalczyk, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. – Plac przy alei Solidarności 90 jest godnym miejscem dla upamiętnienia. Trzy galeriowce zaprojektowane przez Lacherta, wszystkie w pierzei dawnej ulicy Leszno, czyli dokładnie przed placem, to pierwsze budynki wzniesione w 1949 roku na Muranowie – tłumaczy.

Warszawa. Uroczystość 15 czerwca

Uroczystość nadania nazwy organizowana jest przez Urząd Dzielnicy Wola. Odbędzie się 15 czerwca, o godzinie 15:30 na placu przez Biblioteką Publiczną przy al. Solidarności 90. Wydarzeniu będzie towarzyszył wernisaż pokonkursowej wystawy prac studentów Wydziału Architektury. Studenci przedstawili swoje wizje na innowacyjne i kreatywne urządzenie terenu, uwzględniające otaczającą zabudowę, dziedzictwo kulturowe i tożsamość miejsca. Konkurs „Eko-aktywne zagospodarowanie Skweru Lacherta w Warszawie” zorganizowała Politechnika Warszawska. W jury znaleźli się przedstawiciele uczelni, Stowarzyszenia Architektów Polskich i rodziny Bohdana Lacherta.

– Konkurs, którego wyniki będziemy mogli obejrzeć podczas uroczystości potwierdził, że młode pokolenie projektantów odnajduje inspiracje w rodzimej architekturze – mówi Ewa Lachert Stryjkowska – architekt, wnuczka Bohdana Lacherta. – Jestem wdzięczna, że twórczość mojego dziadka została doceniona przez mieszkańców, którzy czują spójność ze swoim osiedlem. Taka była idea przyświecająca całej twórczości Bohdana Lacherta. To na społeczną funkcję projektowania zwracał uwagę w naszych rozmowach o architekturze – wspomina.

O przemianę tego historycznego zakątka zabiega Urząd Dzielnicy Wola. Plany rewitalizacji pokrzyżowała chwilowo konieczność oszczędności w związku z epidemią.

– Muranów jest przykładem idealnie zaprojektowanej przestrzeni miejskiej. Wyjątkową tożsamość tego miejsca musi odzwierciedlać odpowiednia forma. Zdajemy sobie sprawę, że zagospodarowanie placu wymaga zmian – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Chcemy, aby Skwer Bohdana Lacherta zmienił się w zieloną, funkcjonalną przestrzeń, która nawiąże do historycznych zabudowań i stanie się miejscem spokojnego wypoczynku dla mieszkańców – podsumowuje.

Uchwałę w sprawie nadania nazwy „Skwer Bohdana Lacherta” podjęła z inicjatywy mieszkańców pod koniec 2019 roku Rada m.st. Warszawy. Od początku wspólnie ze społecznikami działali wolscy radni.

– Skwer od dawna jest miejscem, w którym Dzielnica organizuje rozmaite wydarzenia kulturalne. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy tu całoroczną, zadbaną i miłą przestrzeń, w której mieszkańcy nie tylko Muranowa, ale całej Woli będą mogli spędzać czas – podsumowuje radny Adam Matusik.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)