Trwa ładowanie...

Muzeum Katyńskie ma nową siedzibę. Dziś oficjalne otwarcie

Eksponaty można oglądać nie tylko w obiektach Cytadeli, ale także na 2,5 hektarowym polu.

Muzeum Katyńskie ma nową siedzibę. Dziś oficjalne otwarcie
d3hcy9k
d3hcy9k

40 tysięcy dowodów zbrodni. Tyle zgromadziło Muzeum Katyńskie w Warszawie. Obiekt przeniesiono właśnie do budynków wojskowej Cytadeli. Eksponaty, zarówno te wojskowe, jak i cywilne, można oglądać na dwu- i półhektarowym terenie.

Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jak się wydaje, jedyną ekspozycję o charakterze militaris – w skali globalnej, będącą swoistym dowodem zbrodni i upamiętnieniem martyrologii oficerów rodzimej armii. Nowe muzeum wykorzystuje światło i przestrzeń. Eksponaty można oglądać nie tylko w obiektach Cytadeli, ale także na 2,5 hektarowym polu.

Dziś o godz. 20.00, w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej, nowa siedziba Muzeum Katyńskiego zostanie otwarta. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Wojska Polskiego zapraszają na koncert multimedialny „IBIDEM ’40”.

d3hcy9k

Widowisko przygotowane przez Łukasza L.U.C – a Rostkowskiego w ramach kampanii społeczno – edukacyjnej „Pamiętam. Katyń 1940” przypomina o tegorocznej, 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Koncert odbędzie się 17 września o godz. 20.00. Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać w siedzibie Narodowego Centrum Kultury (ul. Płocka 13), w kasie Muzeum Wojska Polskiego oraz przy wejściu do Cytadeli Warszawskiej – Bramie Nowomiejskiej (ul. Jana Jeziorańskiego) na 2 godziny przed koncertem. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację zaproszeń. Ilość miejsc ograniczona.

L.U.C, opierając się na koncepcie swojego albumu ”39/89 Zrozumieć Polskę”, będącego podróżą przez półwiecze polskiej historii – lata 1939-1989, zatrzymał się na wydarzeniach lat czterdziestych. W trakcie koncertu elektronika generowana przez artystę oraz fragmenty archiwalnych wypowiedzi radiowych, zabrzmi w towarzystwie instrumentalnego zespołu kameralnego, w tym: skrzypiec, wiolonczeli, altówki, trąbki, perkusji, gitary elektrycznej i kontrabasu. Koncert zostanie wzbogacony animacją przygotowaną przez studio Platige Image.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny lub po uzyskaniu bezpłatnych zaproszeń.

Muzeum Katyńskie to oddział Muzeum Wojska Polskiego. Istnieje od czerwca 1993 roku. Do 2009 roku Muzeum mieściło się przy Powsińskiej. Poza symbolicznym otwarciem 17 września na Cytadeli, regularne zwiedzanie obiektu będzie możliwe od października.

d3hcy9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hcy9k
Więcej tematów