Trwa ładowanie...

Mural Piotra Młodożeńca na osiedlu Żoliborz Artystyczny

Na ścianie jednego z budynków osiedla pojawią się kolorowe kapelusze, które nawiązują do wiersza Jerzego Ficowskiego. Mural funduje deweloper

Mural Piotra Młodożeńca na osiedlu Żoliborz Artystyczny
deggq4k
deggq4k

Jerzy Ficowski jest patronem jednego z kwartałów osiedla Artystyczny Żoliborz (ul Powązkowska 7/13), dlatego właśnie mral nawiązuje do jego twórczości. W innych częściach nowego osiedla również powstaną murale nawiązujące do patronów.

Mural Piotra Młodożeńca będzie widoczny od strony ul. Powązkowskiej i planowanego Bulwaru Czesława Niemena .

Piotr Młodożeniec to uznany grafik, malarz, rysownik, projektant, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, a także świetlnych kompozycji neonowych. Urodził się w 1956 roku w Warszawie. Jest kontynuatorem artystycznych tradycji rodzinnych. Jego ojciec, Jan Młodożeniec jest jednym z najwybitniejszych twórców *polskiej szkoły plakatu. Jego brat, *Stanisław Młodożeniec - mieszkający w Stanach Zjednoczonych - jest malarzem.

Całe osiedle podzielone jest na osiem "kolonii", a każda upamiętnia jakiegoś żoliborskiego artystę - wśród nich są Czesław Niemen, Kalina Jędrusik , Stanisław Dygat, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Kawalerowicz, Zofia Nasierowska, Barbara Zbrożyna, Jerzy Ficowski, Zygmunt Hübner.

deggq4k

Żoliborz Artystyczny będzie promował patronów osiedla oraz ich twórczość, nie tylko w nazewnictwie. W przestrzeń osiedla wmontowane zostaną murale, mozaiki, plakaty i rzeźby. Nadzór kreatywny nad osiedlem Żoliborz Artystyczny sprawuje związana z Żoliborzem malarka Olga Wolniak, która współpracuje z zespołem wybitnych artystów plastyków.

Autorem projektu osiedla Żoliborz Artystyczny jest pracownia mąka. sojka. architekci.

deggq4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deggq4k
Więcej tematów