Trwa ładowanie...

Masa Krytyczna wraca na warszawskie ulice. "Dla radości jeżdżenia rowerem"

Powrót Warszawskiej Masy Krytycznej.

Masa Krytyczna wraca na warszawskie ulice. "Dla radości jeżdżenia rowerem"
d4b730f
d4b730f

Choć rowerzyści zapowiedzieli, że rezygnują z cyklicznych przejazdów, to 30 grudnia wrócą na stołeczne ulice. Ma to być forma niezadowolenia m.in. wobec nowych programów sygnalizacji, które dyskryminują rowerzystów. Piątkowe przejazdy organizowane były regularnie przez 14 lat. Cykliści wrcają na ulice także z prozaicznego powodu - "dla radości jeżdżenia rowerem".

We październiku Masa Krytyczna zrezygnowała z comiesięcznych przejazdów przez miasto. Jak twierdzili jej przedstawiciele, w ciągu ostatnich lat sytuacja rowerzystów w stolicy znacznie się poprawiła, dlatego Masa postawiła na współpracę z miastem i edukację cyklistów.

Zamiast regularnej Masy odbywać się miały wyłącznie tzw. przejazdy okolicznościowe, czyli np. Masa Powstańcza. Jednak tego typu okolicznościowy przejazd zaplanowano już na 30 grudnia. Powód? Starania o miasto bardziej przyjazne rowerzystom. W ostatnim czasie nie wszystko dzieje się po ich myśli. Wprowadzono m.in. zieloną strzałkę dyskryminującą cyklistów, a jakość odśnieżania ścieżek budzi spore wątpliwości.

"Na lekko"

"W grudniu pojedziemy dla radości jeżdżenia. Pojedziemy "na lekko", bez haseł i zadęcia, mimo, iż nie wszystko dzieje się po naszej myśli: zielona strzałka dyskryminująca rowerzystę nie brzmi dobrze, podobnie jak jakość zimowego utrzymania dróg rowerowych i brak jasnej wizji co dalej z trasami, które już miały powstać" - piszą na swojej stronie cyliści.

d4b730f

Trasa ma liczyć niespełna 13 kilometrów. "Miasto będzie pustawe, nie pokonamy żadnej wylotówki, ani przelotówki, a kierowcy i tak będą stali przez cały grudzień w korkach - przecież masa jedzie już trzydziestego. Będziemy jeździć w centrum, gdzie wciąż nie ma spójnych tras rowerowych" - piszą przedstawiciele Masy Krytycznej.

Trasa Przejazdu

Rowerzyści przejadą odpowiednio przez: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie,pl. Na Rozdrożu, Al. Ujazdowskie Bagatela, Pl. Unii Lubelskiej, Boya- Żeleńskiego, Waryńskiego, Rondo Jazdy Polskiej, Waryńskiego, Nowowiejska, pl. Zbawiciela, Marszałkowska, Pl. Konstytucji, Marszałkowska, Rondo Dmowskiego, Marszałkowska, Świętokrzyska, Rondo ONZ, AL. Jana Pawła II, Al. Solidarności, pl. Bankowy, Andersa, Muranowska, Bonifraterska, pl. Krasińskich, Miodowa, pl. Zamkowy

"Namówcie do przejazdu znajomych i rodzinę!"

Organizatorzy zachęcają do zabierania ze sobą dzieci. "Niech one też mają frajdę z zimowej Masy, z jazdy jezdniami, na co dzień im niedostępnymi. Namówcie do przejazdu znajomych i rodzinę!" - apelują organizatorzy Masy.

"Pamiętajcie o oświetleniu, ciepłych skarpetach i rękawiczkach i całym pozostałym ciepłym odzieniu. A ponieważ jedziemy między Świętami a Sylwestrem - mile widziane czapki Mikołajowe, rogi reniferów, bombki, migające lampki, baloniki, confetti i serpentyny"- piszą przedstawiciele Masy Krytycznej.

d4b730f

Porozumienie z października

W październiku przedstawiciele Warszawskiej Masy Krytycznej tłumaczyli, że na ich decyzję miał wpływ Łukasz Puchalski, pełnomocnik rowerowy, a także dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Do wspólnego spotkania doszło podczas sierpniowego przejazdu. „Obie strony zgadzają się, że konsekwentna realizacja Programu Rozwoju Tras Rowerowych spełnia podstawowy cel Masy Krytycznej - zapewni sieć spójnych, bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych. Dużym wyzwaniem jest nadal edukacja rowerzystów i promowanie jazdy rowerem w codziennym transporcie. Dlatego, chcemy wykorzystać aktywność i doświadczenie Masy Krytycznej do wspólnych działań na tym polu” – tłumaczyli przedstawiciele Warszawskiej Masy Krytycznej.

Źródło: (WawaLove.pl/masa.waw.pl/naszemiasto.pl)

d4b730f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b730f
Więcej tematów