Marsz Pamięci 2013
22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta warszawskiego. Dzień wcześniej tę rocznicę upamiętnią warszawiacy
22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji getta warszawskiego. W jej wyniku w obozie zagłady w Treblince zamordowanych zostało ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy.
Rok temu - w 70. rocznicę tej zbrodni – Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z Partnerami zorganizował Marsz Pamięci dedykowany Ofiarom Holokaustu, kładąc szczególny nacisk na upamiętnienie cierpienia dzieci. Wzięło w nim udział ponad tysiąc warszawiaków.
Mając na uwadze zeszłoroczną frekwencję i bardzo pozytywny odbiór, również w tym roku, ŻIH i Partnerzy (Gmina Żydowska w Warszawie, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, Stowarzyszenie Drugie Pokolenie, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa, Muzeum Historii Żydów Polskich, Dzielnice Śródmieście i Wola) jednoczą swoje siły na rzecz zorganizowania Marszu Pamięci, który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 21 lipca 2013 r. Honorowy Patronat nad Marszem Pamięci objęła Prezydent m. st. Warszawy.
W przededniu rocznicy pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Zagłady, dokonanej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Motywem przewodnim tegorocznego Marszu będzie* historia Marysi Ajzensztadt, która dobrowolnie przyłączyła się do prowadzonego na Umschlagplatz ojca* - mówią organizatorzy.
* W tym roku pójdziemy symboliczną drogą „powrotną“ z Umschlagplatzu do domu, w którym niegdyś mieszkali Ajzensztadtowie - w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem*, gdzie rozbrzmiewała ich muzyka. Marsz wyruszy o godzinie 17:00, a zakończy się ok. 18:30
Na zakończenie Marszu, uczestnicy otrzymają od wolontariuszy kartki z 10 historiami symbolizującymi żydowski los w czasie zagłady. Każdy sam wybierze, ile i które historie zechce ze sobą połączyć za pomocą złotej wstążki, którą niósł podczas całego marszu.
Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ .