Malowanie deskorolek, capoeira, kuchnie świata. Zbliża się Festiwal Przenikania
"Chcemy zaprosić do występu profesjonalne zespoły grające muzykę z różnych stron świata".
22.04.2017 10:07
Impreza ma przybliżyć uczestnikom zjawiska przenikania się różnych dziedzin sztuki, życia i kultur. Organizatorzy chcą udowodnić, że malarstwo, fotografia, sztuka ulicy, muzyka, teatr, wzornictwo przemysłowe, kulinaria, przenikają do życia codziennego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-21 maja.
Festiwal Przenikania jest inicjatywą realizowaną przez warszawski kolektyw Dziedziniec Kulturalny Jerozolimskie 107. Pomysłodawcą jest Wojciech Brewka, który kilka lat temu porzucił zawód prawnika, aby oddać się swojej największej pasji – malarstwu. Niespełna dwa lata temu artysta stworzył w Warszawie galerię officyna art & design. Jak mówi Wojciech Brewka: - To miejsce przyjazne młodym twórcom, do którego każdy będzie mógł zawsze wpaść, by bez kompleksów porozmawiać o sztuce.
Co będzie się działo?
Głównym punktem programu festiwalowego będzie zbiorowa wystawa artystów, zatytułowana „Przenikania“, która jest planowana na sobotę 20 maja. Wystawa jest wpisana do programu warszawskiej Nocy Muzeów 2017. Artyści zaprezentują prace z dziedziny malarstwa, grafiki, fotografii, jak również mappingowane instalacje artystyczne. Atrakcją wydarzenia będzie „żywy obraz” składający się z trójwymiarowych instalacji i aktorów z krwi i kości przedstawiający „Dziwny ogród“ Józefa Mehoffera.
Tuż obok staną stoiska z jedzeniem i piciem na ciepło i zimno. Do współpracy zaproszono warszawskie restauracje serwujące najlepszą kuchnię z różnych stron świata.
Przez cały czas festiwalu odbywać się będą jamy malarskie (m. in. artystyczne malowanie deskorolek i obrazów) i warsztaty artystyczne, w których wezmą udział profesjonaliści i amatorzy. Pojawią się wielkoformatowe plansze – kolorowanki. Będzie można też wymalować kolorami wielką, drewnianą komodę. Ciekawym wydarzeniem będzie performance artystyczny – praca tworzona na żywo do muzyki. Odbędzie się też pokaz capoeiry.
"Mierzymy wysoko"
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dzięki temu każdy może wziąć udział w festiwalu. Jednak organizacja takiego przedsięwzięcia wiąże się z dużymi kosztami. Organizatorzy muszą opłacić sprzęt, nagłośnienie, namioty, agregat, toalety, stoły i siedziska dla gości. Dlatego rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na stronie polakpotrafi.pl. Aby sfinansować festiwal, potrzebują 20 tys. złotych. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na honoraria dla występujących na scenie muzyków i aktorów. „Mierzymy wysoko i chcemy zaprosić do występu profesjonalne zespoły grające muzykę z różnych stron świata. Mamy nadzieję, że pozytywnie Was zaskoczymy!” – piszą organizatorzy na stronie internetowej polakpotrafi.pl.