Trwa ładowanie...

Lutosfery: cykl bezpłatnych koncertów w CSW

Dziś rusza seria muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń dedykowanych osobie i twórczości Witolda Lutosławskiego

Lutosfery: cykl bezpłatnych koncertów w CSW
d1rkj5i
d1rkj5i

Dziś startuje cykl darmowych koncertów w Centrum Sztuki Współczesnej.* "LUTOSFERY" to seria muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń dedykowanych osobie i twórczości Witolda Lutosławskiego, światowego klasyka dwudziestowiecznej muzyki awangardowej.* Cykl potrwa do 18 grudnia.

Repertuar "LUTOSFER" stanowią przede wszystkim dzieła Witolda Lutosławskiego, ale ułożone w pewnych kontekstach (twórczość oparta na wątkach ludowych, muzyka popularna i użytkowa, współczesne techniki kompozytorskie). __

Dzisiejszy koncert odbędzie się o godzinie 20:00 na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego i nawiązuje do ludowych inspiracji kompozytora. Podczas pierwszego wieczoru LUTOSFER można usłyszeć oryginalne melodie ludowe, wokół których swoje "Bukoliki" napisał Witold Lutosławski. Zdaniem Adama Struga pieśni kurpiowskie są wyrazem muzycznego i poetyckiego geniuszu polskiego gminu. Ich maestria przywodzi na myśl sztukę wokalną Środkowego Wschodu. W krwiobieg "oficjalnej" kultury polskiej weszły stosunkowo późno (w latach dwudziestych minionego wieku), za sprawą ks. Władysława Skierkowskiego, z którego badań korzystali Karol Szymanowski i Henryk Mikołaj Górecki. Na program występu Monodii Polskiej składają się liryki miłosne zebrane przez Adama Struga w łomżyńskiej części Kurpiowszczyzny.

Główną część programu stanowi uwspółcześniona wersja tych ludowych melodii w wykonaniu tria doświadczonego improwizatora i perkusisty Jacka Kochana prezentowana w programie "LUTOSL". Jacek Kochan, muzyk o bogatym repertuarze muzycznym, zaprosił do współpracy pianistę Dominika Wanię i kontrabasistę Michała Kapczuka, kreatywnych wykonawców i improwizatorów, o bogatych i różnych stylistycznie rodowodach. Efektem spotkania jest materiał muzyczny, zawierający elementy improwizacji, muzyki klasycznej i współczesnej, który powstał jako opracowanie krótkich utworów Lutosławskiego takich jak "Bukoliki", "Preludia", "Melodia" i "Czteropalcówka".

Program: "Liryki miłosne Kurpiowszczyzny"
Wykonawcy: Monodia Polska w składzie: Adam Strug i Tymoteusz Woźniak (śpiew)
LUTOSL, utwory zainspirowane "Bukolikami" Witolda Lutosławskiego
Wykonawcy: Jacek Kochan & Co w składzie: Dominik Wania (fortepian,) Jacek Kochan (perkusja), Michał Kapczuk (kontrabas)

d1rkj5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rkj5i
Więcej tematów