Trwa ładowanie...

Lotnisko Chopina. W środę ćwiczenia antyterrorystyczne

"Wcielają się w zwykłych podróżnych i obezwładniają napastników"

Lotnisko Chopina. W środę ćwiczenia antyterrorystyczne
d35tsv5
d35tsv5

W środę na terenie lotniska Chopina w Warszawie odbędą się międzynarodowe ćwiczenia tzw. sky marshals (podniebnych szeryfów) - funkcjonariuszy m.in. Straży Granicznej, którzy podróżują incognito rejsami uznanymi za zagrożone m.in. atakami terrorystycznymi.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że w trakcie lotu dochodzi do próby przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym przez zorganizowaną grupę terrorystów.

"Sprawdzenie efektywności interwencji"

- Rola sky marshals, którzy wcielają się w zwykłych podróżnych polega na skutecznym obezwładnieniu napastników oraz w miarę możliwości szybkiej reakcji dzięki umiejętnej ocenie i rozpoznaniu sytuacji, która w efekcie ma doprowadzić do bezpiecznego sprowadzenia samolotu na ziemię - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas.

Jak poinformowała, głównym założeniem ćwiczeń jest sprawdzenie efektywności interwencji podejmowanych przez sky marshalls, ale także do sprawdzenia skuteczności procedur, jakie wdrażane są w sytuacji kryzysowej. Funkcjonariusze nazywani podniebnymi szeryfami są przeszkoleni, by pomóc załodze i pasażerom w sytuacji awaryjnej, niekoniecznie ujawniając się.

d35tsv5

Z udziałem innych państw

Bielec-Janas poinformowała, że w ćwiczeniach udział wezmą sky marshals z innych państw. - Będzie to dobra okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między funkcjonariuszami z krajów wykorzystujących działania wart ochronnych - podkreśliła.

Bielec-Janas poinformowała, że w ćwiczeniach udział wezmą sky marshals z dziewięciu państw m.in. z USA, Kanady, Niemiec, Czech, Austrii oraz Holandii.

Ćwiczenia to część "Międzynarodowych warsztatów szkoleniowych z zakresu działania wart ochronnych na pokładzie statku powietrznego", których organizatorem jest Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.

d35tsv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35tsv5
Więcej tematów