Kultura na Widoku. Jakubik bierze prysznic na pl. Bankowym! [WIDEO]
Arkadiusz Jakubik szokuje mieszkańców Warszawy. Wziął prysznic na przystanku, przy placu Bankowym.
Co robi Arek Jakubik na przystanku w centrum miasta? Przecież to oczywiste - śpiewająco bierze prysznic! To kolejny spot III edycji projektu Kultura Na Widoku organizowanego przez Fundację Legalna Kultura, w którym udział wziął aktor, Arkadiusz Jakubik będący jednocześnie liderem zespołu Dr Misio.
Arkadiusz Jakubik, który znany jest głównie z wyrazistych ról w filmach Wojciecha Smarzowskiego postanowił wziąć prysznic na jednym z przystanków przy placu Bankowym. Początkowo owinięty tylko ręcznikiem, a później zupełnie już nagi aktor, stał się obiektem niezwykłego zainteresowania wśród przechodniów, którzy robili zdjęcia i nagrywali filmy. Artysta starał się w ten sposób zwrócić uwagę na pobieranie muzyki, filmów oraz innych dóbr kultury z legalnych źródeł.
(Autor: Legalna Kultura /YT)
Wcześniej zrealizowano także spoty z udziałem Danuty Stenki oraz Zbigniewa Wodeckiego . Obejrzało je już ponad czterysta tysięcy osób. A to dopiero początek zainaugurowanej 2 września kampanii zapraszającej do korzystania z legalnych źródeł kultury.
Kultura na Widoku
Kultura Na Widoku to instalacje – uliczne wirtualne biblioteki ustawione w centralnych punktach miast oraz w miejscach wydarzeń kulturalnych. W tym roku pojawiły się także citylighty na 600 przystankach aglomeracji miejskich w całej Polsce. Do dyspozycji użytkowników są tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski. Można z nich pobrać 1100 utworów w cyfrowej wersji - filmów, muzyki, książek i gier. W tym roku proponujemy także wirtualne spacery po muzeach świata.
Projekt ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowany do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.
Projekt do najbliższego piątku będzie dostępny w postaci "citylightów" w Krakowie, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z citylightów na przystankach do końca września.
Instalacje będą krążyć po miastach całej Polski do 9 października. Obecnie jedna z nich stoi w Sosnowcu, druga w Warszawie. Następnie pojawią się kolejno w Krakowie, Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu.
Plakaty w całej Polsce
20 000 plakatów Kultury Na Widoku w niewielkich miejscowościach będzie dostępnych do końca trwania projektu. Z zasobów tegorocznej Kultury Na Widoku można korzystać niezależnie od miejsca zamieszkania do 9 października za pośrednictwem strony
www.kulturanawidoku.pl
Po pierwszym tygodniu trwania projektu największym powodzeniem cieszą się płyty „Życie po śmierci” O.S.T.R., „Clashes” Moniki Brodki oraz „Annoyance and disappointment” Dawida Podsiadło. Książki, po które najczęściej sięgają użytkownicy to „Geniusze fantastyki”, „Solaris” Stanisława Lema (słuchowisko) i „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. Wśród preferowanych filmów znalazły się „Quo Vadis” w reż. Jerzego Kawalerowicza, „Ogniem i mieczem” w reż. Jerzego Hoffmana oraz „Pokój” w reż. Lenny’ego Abrahamsona. Miłośnicy gier sięgają najczęściej po „Joe danger”, „Knock knock” i „This war of mine”. Najchętniej odwiedzane muzea to Van Gogh Museum w Amsterdamie, a także Muzeum Zamkowe w Malborku i Kopalnia Soli „Wieliczka”.
Źródło: (kulturanawidoku.pl/kulturalna.warszawa.pl)
Przeczytaj też: Metro na Wolę: Wydano pierwsze pozwolenia na budowę