Trwa ładowanie...

Kształcenie zawodowe w stolicy wraca do łask

Gimnazjaliści decydują o swojej przyszłości. Coraz większa ilość składa podania do szkół zawodowych

Kształcenie zawodowe w stolicy wraca do łask
djvo5b3
djvo5b3

W Warszawie trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Jeszcze kilka lat temu dominującym wyborem młodych ludzi były licea ogólnokształcące, jednak sytuacja na rynku pracy wyraźnie się zmieniła. Wróciło duże zapotrzebowanie firm na specjalistów i wykwalifikowanych robotników np. elektryków, mechaników czy kolejarzy .

Nie inaczej jest w Warszawie. O kierunku swojego dalszego kształcenia wstępnie zdecydowało ok. 12 tys. gimnazjalistów, z czego 1/3 postawiła na popularne zawodówki. Dodatkowo wielu wybrało technika i naukę w liceach profilowanych. Widać więc wyraźny spadek zainteresowania szkołami ogólnokształcącymi. W stolicy swoje wsparcie proponuje, jako jedyny tego typu w Polsce, Warszawski System Doradztwa Zawodowego. Już w tym roku z jego pomocy skorzystało ok. 18 tys. uczniów. Oferuje on szerokie poradnictwo edukacyjno - zawodowe, co ma ułatwić młodym ludziom podejmowanie decyzji.

Istniejącą tendencję przy wyborach gimnazjalistów potwierdzają eksperci. Zdecydowanie taki trend jest zauważalny. Dla przykładu jeszcze w 2005 roku ilość złożonych podań zarówno do liceów ogólnokształcących, jak i szkół kształcenia zawodowego rozkładała się mniej więcej po równo. Od 2013 roku obserwujemy przewagę zainteresowania uczniów tymi drugimi. Wydaje się, że gimnazjaliści są po prostu bardziej świadomi, niż kilka lat temu. Wiedzą jak wygląda sytuacja na rynku pracy. - powiedział WawaLove.pl Witold Woźniak wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do szkół ponadgimnazjalnych w Warszawie dostępne są tutaj

djvo5b3
djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj