Koronawirus w Warszawie. Szpital MSWiA rozpoczął nabór dawców osocza
Projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19 od około dwóch tygodni realizowany jest w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Placówka poszukuje osób, które chciałyby pomóc drugiemu człowiekowi i zostać dawcami osocza.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie na swoim profilu na Facebooku poinformował, że zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19. Jest on organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.
- To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii – przekonują lekarze.
Osocze ozdrowieńców może zawierać przeciwciała, które okażą się pomocne w leczeniu chorych, walczących z zakażeniem wywołanym przez koronawirusa SARS-CoV-2. Lekarze szpitala zaapelowali o pomoc do pacjentów, którzy przebyli chorobę COVID-19, aby zgłaszali się w celu oddania krwi. Do kogo kierowany jest apel? Szpital poszukuje pełnoletnich mężczyzn poniżej 65. roku życia, którzy przebyli chorobę i posiadają dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli). Lekarze zaznaczyli, że dawcy muszą ważyć nie mniej niż 50 kilogramów. Chętni mogą zadzwonić pod nr telefonu +48 515 633 105 od godziny 10 do 18 lub wysłać maila na adres COVID-19OSOCZE@gmail.com.
Z informacji opublikowanej w mediach społecznościowych jednoznacznie wynika, że miejsce pobierania osocza znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) CSK MSWiA przy ulicy Wołoskiej 137. Proces separacji osocza odbywa się w strefie bezpiecznej i prowadzi do niej osobne wejście. Ponadto szpital gwarantuje krwiodawcom bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych, takich jak oznaczenie grupy krwi, morfologia i badania wirusologiczne.
Dzień oddawania osocza jest wolny od nauki, pracy- nieobecność jest usprawiedliwiona. Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia. Jak zapewniają przedstawiciele szpitala- szczegóły i odpowiedzi na wszelkie pytania zostaną podane telefonicznie bądź mailowo.
Projekt koordynowany jest przez lekarzy: Adama Tworka i Krzysztofa Jaronia. Placówka podkreśliła, profesjonalizm, systematyczność i kreatywność personelu rodzą nadzieję. "Jesteśmy przy Was, działamy i nie ustajemy w walce", dodają.
Projekt realizowany jest też w innych krajach
- Równolegle podobne projekty rozpoczęły się w USA i we Włoszech, cieszy nas fakt, że będziemy jednym z pierwszych krajów, które będą mogły zaproponować tę metodę terapii pacjentom- podkreśla szpital.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z 14 kwietnia, w Polsce jest 618 ozdrowieńców, a więc mogłyby być potencjalnymi dawcami osocza wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19.
Zobacz także:Osocze ozdrowieńców w walce z koronawirusem
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl