RegionalneWarszawaKoronawirus w Warszawie. Na ulicach prawie maksymalna liczba środków transportu

Koronawirus w Warszawie. Na ulicach prawie maksymalna liczba środków transportu

W Warszawie do ruchu kierowanych jest maksimum pojazdów. W poniedziałek na ulice nie wyjechały tylko dwie brygady autobusowe i dziewięć tramwajowych. Od poniedziałku, 30 marca weszły w życie zmiany rozkładów jazdy, dostosowane do mniejszej liczby pasażerów, związanej z zagrożeniem koronawirusem.

Koronawirus w Warszawie. Na ulicach prawie maksymalna liczba środków transportu
Źródło zdjęć: © East News

W porannym szczycie, w poniedziałek na ulice wyjechało 1467 autobusów, 414 tramwajów, oraz pełna obsada pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej.

Poranny i popołudniowy szczyt zaczynają się wcześniej niż zazwyczaj. Trwają też krócej. Dodatkowo rano, na trasę linii 190 między CH Marki a metrem Ratusz Arsenał wyjechały kolejne autobusy. Dzięki temu podjeżdżają na przystanki co 5 minut, a nie co 7,5 minuty.

Koronawirus. Warszawa dostosowuje się do rozporządzenia

Warszawa dostosowała się do znowelizowanego rozporządzenia, wprowadzającego na terenie kraju stan epidemii.

Zgodnie z rozporządzeniem od środy, 25 marca, w pojazdach może jednocześnie podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa liczby miejsc siedzących.

Ograniczenia te sprawiły, że możliwości przewozowe znacznie spadły. Na przykład w przegubowym autobusie marki Solaris może podróżować około 20 osób. Podobną liczbę pasażerów może zabrać ponad 30-metrowy tramwaj typu Swing. Metrem w zależności od typu może podróżować od 118 (Inspiro) do 148 pasażerów (Metropolis).

– Racjonalne podejmowanie decyzji jest jednym z najważniejszych elementów walki z epidemią. Dlatego też, wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie, staramy się jak najsprawniej zarządzać Warszawskim Transportem Publicznym. Nasze elastyczne i dostosowywane na bieżąco do sytuacji działania już przynoszą efekty. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu zasobów kadrowych – kierowców, motorniczych i maszynistów – jesteśmy w stanie kierować do ruchu maksimum pojazdów – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Miasto coraz mocniej odczuwa problemy związane z rosnącą liczbą absencji wśród kierowców, motorniczych i maszynistów. Mimo to pojawiło się więcej pojazdów komunikacji miejskiej niż w ostatnich dniach. To efekty prowadzenia elastycznej polityki, dotyczącej rozkładów jazdy i efektywnego wykorzystania dostępnych pracowników komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego stale obserwuje i analizuje liczbę pasażerów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Dzięki temu możliwe jest elastyczne reagowanie i wprowadzanie doraźnych korekt w rozkładach jazdy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)