Koronawirus. Górnicy ze Śląska w Warszawie. Pomogą w walce z COVID-19
Górnicy ze Śląska, którzy przeszli koronawirusa, zapowiedzieli, że przyjadą do Warszawy. Jednak tym razem nie chodzi o strajk czy negocjacje – chcą oni pomóc chorym na COVID-19.
23 lipca w czwartek rano w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie będzie miała miejsce wyjątkowa inicjatywa, której pomysłodawcami są związkowcy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i medycy warszawskiego szpitala. Inicjatywna nosi nazwę "Nie hejtuję, bo ratuję".
Warszawa. Tym razem nie po to, by palić opony i negocjować
Pierwsza grupa ozdrowieńców wśród górników odda w szpitalu MSWiA płyn zawierający przeciwciała mogące uratować zdrowie, a nawet życie osób, które chorują obecnie na koronawirusa.
Inicjatywa "Nie hejtuję, bo ratuję" zrodziła się w maju, kiedy obie grupy zawodowe – zarówno osoby pracujące w służbie zdrowia, jak również górnicy ze Śląska, spotykali się nierzadko z krytyką, będącą reakcją na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19.
"Zobacz także: Górnicy dostaną pełne wynagrodzenie za czas zamknięcia kopalni. Wiceminister tłumaczy"
Warszawa. Szpital MSWiA przebada górników
W zamian za oddanie osocza, szpital MSWiA zapowiedział, że kompleksowo przebada górników ze Śląska. Chodzi tuta głównie o badania układu oddechowego i serca. Pomimo że dużo osób przechodzi zakażenie bezobjawowo, nie można wykluczyć, że koronawirus pozostawia trwałe ślady w organizmie.
W kwietniu Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło terapię, wykorzystującą osocze osób, które przeszły wirusa. Natomiast Centralny Szpital Kliniczny MSWiA prowadzi projekt badawczy terapii osoczem, które może być wykorzystane dla osób hospitalizowanych ze względu na zakażenie COVID-19.
Jak zapowiadają sami górnicy, jest to pierwsza, ale nie ostania grupa ozdrowieńców ze Śląska, która odda osocze dla chorych na COViD-29. Przypomnijmy, że do tej pory 6 tysięcy górników wygrało walkę z koronawirusem.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl