Trwa ładowanie...

Kontrola w ZTM. Chodzi o przetwarzanie danych osób zgłaszajacych się po Kartę Warszawiaka

Samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki. A Warszawa własnie to robi

Kontrola w ZTM. Chodzi o przetwarzanie danych osób zgłaszajacych się po Kartę Warszawiaka
d346h25
d346h25

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w poniedziałek 13 stycznia br. rozpoczął kontrolę w Zarządzie Transportu Miejskiego. Chodzi o przetwarzanie danych osobowych warszawiaków,którzy złożyli wnioski o wyrobienie * Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka*. Inspekcja potrwa około tygodnia. Rozpoczęła się na skutek "zarówno wpływających do biura GIODO sygnałów, jak i doniesień medialnych" - podaje rzeczniczka tej instytucji.

W czym problem?

Pod koniec ubiegłego roku w jednym z wywiadów prasowych Wojciech Wiewiórowski z GIODO powiedział, że pozyskiwanie przez gminy na potrzeby kart mieszkańca danych z urzędów skarbowych budzi spore zastrzeżenia. Samorządy nie mają prawa pozyskiwać od obywateli informacji o tym, gdzie płacą oni podatki. A w uchwale Rady Warszawy dotyczącej kart warszawiaka zapisano dwa warunki jej otrzymania: zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w stołecznym urzędzie skarbowym.

To, czy ktoś jest uprawniony do jej otrzymania, miejski ratusz weryfikuje na podstawie bazy danych resortu finansów. Ministerstwo ma nie udostępniać miastu informacji o zeznaniach podatkowych warszawiaka, a jedynie sprawdzać, czy wskazana osoba posiadała na dzień 31 grudnia 2012 r. ważny w urzędzie skarbowym adres zamieszkania na terenie Warszawy.

d346h25

*Do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już ponad 207 tys. wniosków o wydanie Karty Warszawiaka. Dodatkowo, wydano 89 tys. hologramów do naklejania na kartę miejską. *

Aby otrzymać Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka, nalezy złożyć wniosek przez internet (www.ztm.waw.pl) albo osobiście w Punkcie Obsługi Pasażerów czy w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dzielnicach lub wysłać go pocztą na adres ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa).

d346h25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d346h25
Więcej tematów