Trwa ładowanie...

Kolejna gmina chce referendum w sprawie przyłączenia do stolicy

Mieszkańcy zagłosują 28 maja.

Kolejna gmina chce referendum w sprawie przyłączenia do stolicy
d2jr0om
d2jr0om

Radni gminy Konstancin-Jeziorna przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat przyłączenia do Warszawy.

We wtorek radni podwarszawskiej gminy przyjęli uchwałę referendalną, dotyczącą objęcia gminy Konstancin-Jeziorna przez Warszawę, w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej jednostki samorządu. - Udało się. Wszyscy obecni byli "za" - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Nowicki, radny reprezentujący lokalny klub.

Na wtorkowej Radzie Miejskiej ustalono następującą treść pytania referendum: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna". Pod pytaniem referendalnym umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: ,,TAK”, ,,NIE”. Referendum odbędzie się w dniu 28 maja 2017 roku w godzinach od 7:00 do godz. 21:00.

Radni przekonują, że o przyłączeniu ich miejscowości do miasta stołecznego Warszawy powinni wypowiedzieć się sami mieszkańcy. Twierdzą też, że zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość "ograniczają suwerenność podstawowych jednostek samorządu terytorialnego".

"Dodatkowo uzdrowiskowy status gminy Konstancin-Jeziorna może po włączeniu jej do miasta stołecznego Warszawy zostać utracony wobec ograniczenia podmiotowości gmin wchodzących w skład projektowanej aglomeracji warszawskiej" - podsumowują radni w uzasadnieniu do uchwały.

d2jr0om

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy , który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne. W odpowiedzi na to wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, korzystając z mapy PiS, na której wskazano miejsca konsultacji ws. metropolii warszawskiej, odwiedził trzy z nich. Mimo iż powinni znajdować sie w nich wolontariusze, wiceprezydent nie spotkał nikogo .

Źródło: tvnwarszawa.pl/WawaLove.pl

Oprac. Karolina Pietrzak

d2jr0om
d2jr0om
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jr0om
Więcej tematów