Jubileuszowa edycja Sztuki Ulicy! (ZDJĘCIA)
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w Warszawie w dniach 7-15 lipca.
29.06.2012 17:44
To już 20 lat... Jeden z najciekawszych, a do tego darmowych wydarzeń wakacyjnych Warszawy, obchodzi w tym roku swój jubileusz. Festiwalowe wydarzenia odbywają się w najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejscach Warszawy: na Rynku Nowego i Starego Miasta, w Parku Agrykola, na Polu Mokotowskim, placu Zamkowym, w Lapidarium, na ulicach Starego Miasta, miejskich skwerach i placach. Na kilka dni Warszawa staje się miejscem, gdzie koncentruje się życie współczesnego społeczeństwa, zaś kultura, prezentowana jest w nowych, dynamicznych formach, wychodząc poza budynki teatralne, galerie czy muzea.
Cykl imprez realizowanych w ramach festiwalu jest całkowicie otwarty, darmowy i dostępny dla kilku tysięcy stałych widzów oraz ponad milionowej publiczności przypadkowej.
- Te dwadzieścia lat to niezwykła podróż z teatrem plenerowym, który przemierza warszawskie ulice, place i zaułki w towarzystwie wiernej publiczności. Ta podróż to chwila, jakby mrugnięcie powieki, ale …to całkiem spory kawałek życia. To spotkania z fantastycznymi ludźmi. Każdego lata, od pierwszej edycji do chwili obecnej. Dla większości widzów naszego festiwalu, anonimowi, bezimienni ale jakże ważni by ta maszyneria mogła pracować bez zgrzytu. Dziś gorąco dziękuję tym, którzy zajmowali się jego organizacją, koordynacją, promocją, produkcją, obsługą prasową, reklamą, byli tłumaczami, pilotami miejsc i zespołów, zajmowali się obsługą techniczną i logistyczną, organizowali noclegi, transport, pozyskiwali zgody i zezwolenia, wolontariuszom i wszystkim, bez których ten festiwal nie mógłby zaistnieć - pisze na stronie festiwalu dyrektor artystyczny, Dariusz Jarosiński.
Cieszy nas bardzo, że festiwal nadal istnieje i odbywa się już tak długo. Wielokrotnie dzięki temu festiwalowi odkrywaliśmy piękno sztuki ulicznej. Jednak wobec festiwalu wystosować można również wiele zarzutów: impreza nie rozwija się, od lat przyjeżdżają na nią te same teatry. Wiele z nich nie pokazuje nic ciekawego i ambitnego. Wielokrotnie trzeba było nachodzić się cały tydzień, aby zobaczyć jedno naprawdę świetne przedstawienie. Najlepsze zespoły teatralne pojawiały się na festiwalu raz i już nigdy nie powracały. Dobrze pamiętamy chociażby niezwykłe występy teatru norweskiego Stella Polaris, który już nigdy nie pojawił się w Warszawie.
Może to lenistwo? Bardzo możliwe, że organizatorom po prostu nie chce się starać. A szkoda. Impreza odbywa się w ciekawych miejscach, ma wsparcie miasta. Wystarczyłoby trochę wysiłku i pracy. Na razie jednak festiwal zmienia formułę - zanim odbywać się codziennie przez 9 dni, będzie trwał jedynie przez dwa weekendy - w sumie 5 dni. To jeszcze bardziej zmniejsza jego atrakcyjność. My życzymy organizatorom więcej energii i zapału w przygotowywaniu kolejnych edycji.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z poprzednich edycji, jeżeli wśród Was jest ktoś, kto nigdy nie miał okazji zajrzeć na spektakle zorganizowane przez Sztukę Ulicy, może poczuje inspirację!