Trwa ładowanie...

Jerzy Jasiuk nie żyje. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Techniki w Warszawie

"Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi".

Jerzy Jasiuk nie żyje. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Techniki w Warszawie
d3uy3s9
d3uy3s9

Nie żyje Jerzy Jasiuk. W latach 1972-2013 był dyrektorem Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Zmarł 25 grudnia.

"Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odszedł od nas wieloletni Dyrektor Muzeum Techniki inż. Jerzy Jasiuk. Jego wkład w opiekę nad zabytkami nigdy nie będzie zapomniany. Przez wiele lat kierował Muzeum, z Jego inicjatywy Muzeum otoczyło opieką obiekty poprzemysłowe, które stały się oddziałami terenowymi" - czytamy na profilu Muzeum techniki na Facebooku.

Jak informuje Muzeum Techniki na swojej stronie internetowej - dyrektor Jerzy Jasiuk zawsze marzył o tym, by Muzeum Techniki stało się Narodowym Muzeum Techniki.

"Oddamy muzeum w dobre ręce"

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu - od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu br. zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada br. odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce"; przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.

Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi warszawskie muzeum techniki, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w tym roku, wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek ten nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.

d3uy3s9

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

Źródło: (WawaLove.pl/Facebook)

d3uy3s9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uy3s9
Więcej tematów