Jakie auta są najczęściej kradzione w stolicy? [LISTA]
W 2015 roku policjanci przyjęli 12 090 zgłoszeń dotyczących kradzieży samochodów
W różnych częściach kraju przestępcy wybierają różne modele. Jeśli wybierzemy samochód, który nie jest gratką dla złodzieja w Warszawie, nasz samochód może jednak stać się łakomym kąskiem podczas wycieczki w inny rejon kraju.
- Są grupy przestępcze, które specjalizują się w określonych markach i modelach pojazdów. Tak jest na przykład w przypadku aut japońskich w Warszawie i okolicach - mówi kom. Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji . - Wiąże się to z kosztami, które przestępcy muszą ponieść na złamanie zabezpieczeń. Działają z komputerem i oprogramowaniem, które umożliwia im otwarcie auta i odjechanie. Jego zdobycie nie jest łatwe i tanie, więc gdy już wejdą w jego posiadanie, korzystają z niego jak najintensywniej - dodaje.
Ponad 12 tys. zgłoszeń
Jak wynika z policyjnych statystyk, we wszystkich miastach wojewódzkich z wyjątkiem Warszawy najczęściej kradzionym jest jeden z modeli marki należącej do koncernu Volkswagena. W stolicy jest nim jednak Mazda 6. Samochód ten zamyka pierwszą piątkę modeli najczęściej kradzionych w 2015 roku. Aż 151 spośród 237 skradzionych w 2015 roku na terenie całej Polski Mazd zniknęło w stolicy.
W 2015 roku policjanci przyjęli 12 090 zgłoszeń dotyczących kradzieży samochodów. To kontynuacja zauważalnej od lat tendencji spadkowej. W roku 2014 zniknęło 13 871 pojazdów, a w roku 2013 14,8 tys. Warto przy tym zauważyć, że działalność złodziei na przestrzeni lat znacznie osłabła. W 1999 roku policji zgłoszono 69,4 tys. przypadków kradzieży samochodów osobowych.
Niefabryczne układy pomagają
- Zwracajmy uwagę na to, gdzie parkujemy. Nawet parking na zamkniętym osiedlu nie jest pewnym miejscem. Przestępcy potrafią skopiować sygnał otwierający szlaban, albo po prostu wchodzą w posiadanie oryginalnego pilota – dodaje kom. Andrzej Browarek. - Najlepiej wybierać parkingi strzeżone lub takie miejsca, gdzie jest dużo kamer monitoringu. Warto również zainwestować w niestandardowe środki zabezpieczające samochód. Fabryczne zabezpieczenia nie są poważną barierą dla profesjonalnego złodzieja. Każdy dodatkowy, niefabryczny układ sprawia, że czas potrzebny do odjechania autem wydłuża się o kilka minut. Dla złodzieja to ogromna różnica i pod wpływem biegnącego czasu może on podjąć decyzję o rezygnacji z niedoszłego łupu.
Pięć najczęściej kradzionych samochodów w Warszawie w roku 2015: Mazda 6 (151), Toyota Yaris (139), Vohda Civic (87), Toyota Auris (83), Toyota Avensis (77).
Źródło: Policja/Moto.wp.pl
Przeczytajcie też: Kopia Konstytucji w Pałacu na Wyspie. 225 rocznica uchwalenia aktu