Jaka przyszłość czeka Osiedle Jazdów?
W sobotę ruszają konsultacje. Wniosek o ich przeprowadzenie poparło ponad 2000 osób!
Osiedle Jazdów , na terenie którego znajdują się drewniane fińskie domki, ulokowane jest na tyłach Ogrodu Ujazdowskiego, parę kroków od Centrum Sztuki Współczesnej, Agrykoli i Łazienek. To urocze, bardzo zielone osiedle-kolonia powstało kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Miało istnieć tymczasowo, jednak stoi do dzisiaj i jest jedną z śródmiejskich atrakcji, ciekawostką dla mieszkańców Warszawy i turystów, a także idealnym miejscem na spacery. To mała, zielona oaza w samym sercu Warszawy.
Od kilku lat władze Śródmieścia próbują usunąć domki fińskie i ich mieszkańców z Jazdowa - bardzo atrakcyjnego inwestycyjnie. Dzięki wsparciu Ambasady Finlandii postanowiono, że niektóre domki zostaną odnowione, w środku miały się mieścić ośrodki kulturalne. W sierpniu 2013 roku koalicja organizacji działających w domkach fińskich wystąpiła przeci likwidacji Osiedla Jazdów i uruchomiła konsultacje społeczne. Władze wniosek przyjęły, jednocześnie jednak nie zaniechały starań o likwidację osiedla. Pod koniec sierpnia dyrektor ZGN Śródmieście , Małgorzata Mazur, wystąpiła do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o wydanie zgody na przeznaczenie * domków fińskich* do zbycia. **
Czytaj również: Władze Śródmieścia wciąż próbują się pozbyć domków fińskich
W najbliższą sobotę, 8 lutego, rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości i formy funkcjonowania Osiedla Jazdów. Wniosek o ich przeprowadzenie poparło ponad 2000 mieszkańców Warszawy.
Proces konsultacji będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy w stolicy wykorzystywane będą warsztaty partycypacyjne. Cały proces będzie się składał z trzech etapów: diagnozy, przygotowania społecznej koncepcji zagospodarowania terenu Jazdowa oraz podsumowania.
Konsultacje potrwają co najmniej do końca III kwartału 2014 roku. Rozpoczną się nietypowo, bo od spaceru z przewodnikiem po terenie Osiedla Jazdów (zbiórka 8 lutego, o godz. 10.00, na rogu ul. Pięknej i ul. Jazdów).Po tym etapie zostanie przygotowana tzw. biała księga, która będzie pomocna w toku dalszych konsultacji.
Tego samego dnia, po spacerze odbędzie się konferencja historyczno-informacyjna, podczas której będą poruszane m.in. tematy dotyczące historii, dotychczasowych koncepcji zagospodarowania, przyrody i stanu obecnego terenu Osiedla. Konferencja odbędzie się w godz. 11:00-15:00, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, przy ul. Jazdów 1.
Następny etap to cykle spotkań w sześciu grupach roboczych, w których wezmą udział obecni użytkownicy terenu Osiedla, mieszkańcy Warszawy, eksperci (m.in. architekci, urbaniści, naukowcy, radni, urzędnicy) oraz potencjalni nowi gospodarze terenu Osiedla Jazdów. Wypracowane w tych grupach koncepcje zostaną przedyskutowane podczas spotkań, w których uczestniczyć będą przedstawiciele każdej z grup roboczych. Równolegle, od samego początku konsultacji, zainteresowane osoby będą mogły przekazywać swoje opinie za pomocą poczty elektronicznej lub w formie papierowej.
Jednocześnie planowane jest powołanie grupy roboczej ds. tymczasowego wykorzystania domków fińskich, której zadaniem byłoby rozwiązywanie bieżących problemów oraz wypracowanie zasad ich przejściowego użytkowania. W skład tej grupy wejdą zarówno przedstawiciele m.st. Warszawy, jak i strony społecznej.