IPN podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy otworzy swoje archiwum
"To zawsze była najtajniejsza część archiwów Instytutu, największy skład dokumentów archiwalnych, operacyjnych wytworzonych przez komunistyczną bezpiekę"
Możliwość zobaczenia oryginalnych archiwaliów m.in. z Auschwitz oraz zdjęć i akt związanych z obchodami świąt majowych w PRL oferuje w tym roku po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów stołeczny IPN. Instytut organizuje też Festiwal Planszowych Gier Historycznych.
- Po raz pierwszy w historii archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej otwiera swoje podwoje. To zawsze była najtajniejsza część archiwów Instytutu, największy skład dokumentów archiwalnych, operacyjnych wytworzonych przez komunistyczną bezpiekę. A także z okresu II wojny, to blisko cztery km akt, w tym oryginalne dokumenty pochodzące z obozów koncentracyjnych czy akta będące świadectwem represji sowieckich wobec obywateli polskich - opowiadał dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Rafał Leśkiewicz.
Jak zaznaczył, IPN chce zaprezentować dokumenty, które dotąd nigdy nie były pokazywane tzw. zwykłemu obywatelowi. Dotąd mieli do nich dostęp tylko badacze, dziennikarze, czy osoby rozpracowywane przez bezpiekę, które chciały się zapoznać ze swoimi aktami.
- Nawet podczas naszych Nocy Muzeów w dawnej siedzibie przy ul. Towarowej nie byłookazji pokazania tych materiałów, ponieważ znajdował się tam tylko wycinek archiwum. Tu jest zaś komplet. Chcemy pokazać dokumenty związane z II wojną, której 70. rocznica zakończenia mija w tych dniach. Będą to np. oryginalne dokumenty z Auschwitz i Dachau, raport Juergena Stroopa czy fotografie, filmy i akta związane z obchodami świąt majowych w PRL - zaakcentował Leśkiewicz.
Podkreślił także, że siedziba przy ul. Kłobuckiej jest największym kompleksem archiwalnym w Warszawie, ponieważ znajduje się tam ponad 30 km akt.
Zobacz także: * Noc Muzeów: Zgłosiło się 237 placówek!*
- Oprócz tego, że będziemy się starali zaprezentować archiwum i dokumenty, chcemy pokazać samą pracę placówki. Każdy ze zwiedzających będzie miał możliwość nauczenia się konserwacji dokumentów. Może być to przydatne w prowadzeniu domowych archiwów. Pokażemy przy użyciu jakich prostych technik, dostępnych dla każdego można samodzielnie zadbać o kondycję dokumentów. Będziemy też pokazywać jak się je digitalizuje, przy użyciu jakich technik staramy się je cyfrowo opisywać i w jaki sposób je potem udostępniamy - relacjonował dyrektor.
- Będziemy też zachęcać do skorzystania z Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. To zupełnie otwarty zasób informacji dostępny w Archiwum IPN na temat osób represjonowanych w czasie II wojny. Dysponujemy bazą zawierającą dane o 17 mln osób. I każdy ze zwiedzających przy pomocy naszego pracownika będzie mógł poszukać informacji np. o kimś z bliskich - powiedział Leśkiewicz.
Podczas Nocy Muzeów w IPN obecna będzie także grupa rekonstrukcyjna, która "w lżejszej formie" ma przekazywać wiedzę o okresie PRL.
- Będziemy się koncentrować wokół świąt majowych - 1 i 3 maja, czyli legalnych i nielegalnych uroczystościach rocznicowych, które przybliżą rekonstruktorzy. Będzie też możliwość wzięcia udziału w konkursach historycznych dla młodszych i starszych, zapraszamy więc całe rodziny. Impreza będzie miała charakter wewnętrzny - w budynku i plenerowy - na dziedzińcu wewnętrznym, gdzie będzie można zobaczyć wystawę o świętach majowych w PRL - mówił dyrektor.
Archiwum IPN otwiera swoje podwoje od godz. 17:00, ale grupy zorganizowane, które zgłoszą wcześniej taką chęć, będą mogły zwiedzić Archiwum już od godz. 15. Całość ma potrwać do północy.
W Noc Muzeów* włączy się również Biuro Edukacji Publicznej IPN, które od kilku lat organizuje w ramach imprezy festiwal gier planszowych o tematyce historycznej.* W Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej będzie można zagrać w duży wybór planszówek i skorzystać z bezpłatnej wypożyczalni gier. Wydawcy zaprezentują swoje nowości, zaplanowano także konkursy z nagrodami. - To impreza szczególnie skierowana do młodego odbiorcy, zapraszamy więc zwłaszcza rodziny z dziećmi. To okazja poznania historii najnowszej dzięki atrakcyjnej formie gier planszowych - dodał Leśkiewicz.
Pomiędzy obydwoma siedzibami IPN będzie kursował bezpłatny zabytkowy autobus. Ze względów organizacyjnych nie będzie jednak dojeżdżał do samej ul. Marszałkowskiej, ale będzie miał przystanek przy pl. Konstytucji.
Zobacz także: Tajemnicze podziemia Pałacu Kultury i Nauki [ZDJĘCIA]