Grypa AH1N1 znów w Warszawie
Świńską grypę wykryto u pacjentki w Wieliszewie, teraz przebywa w szpitalu zakaźnym w Warszawie
U pacjentki leczącej się w szpitalu onkologicznym w podwarszawskim Wieliszewie kilka dni temu wykryto zakażenie wirusem grypy typu AH1N1, czyli odmianą potocznie nazywanego świńską grypą - informuje Gazeta Powiatowa. Na drugi dzień pacjentka została przewieziona do szpitala zakaźnego w Warszawie. Wprowadzono tam działania prewencyjne, w tym zakaz wizyt u pacjentki.
Stwierdzony wirus nie jest groźniejszy do innych wirusów grypy, a pozostałym chorym, ich rodzinom oraz personelowi nigdy nie zagrażało niebezpieczeństwo - powiedział Karol Chwesiuk z wieliszewskiego szpitala. Potwierdzenie zakażenia wirusem typu AH1N1 u pacjentki leczonej w wieliszewskim szpitalu, otrzymano także z legionowskiej Inspekcji Sanitarnej oraz od Wiesława Rozbickiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Grypa potocznie nazywana świńską, oficjalnie nazywa się grypą AH1N1, od nazwy zarazków ją wywołujących. Do grupy tych wirusów, oprócz wirusów nowej grypy, należą także wirusy zwykłej sezonowej grypy, występującej powszechnie u ludzi, a także wirus tzw. hiszpanki, który w latach 1918-1919 zabił nawet do 100 mln ludzi na całym świecie. Wirusy ulegają ciągłym zmianom, a jego poszczególne wyizolowane warianty różnią się. W 2010r. wirus AH1N1 wywołał pandemię tzw. świńskiej grypy. Naukowcy przypominają jednak, że wirus nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłej grypy sezonowej, pod warunkiem, że jest prawidłowo leczony. Ostatnio, jak donoszą ogólnopolskie media, na terenie całego kraju odnotowano wiele przypadków zachorowań na grypę, typu AH1N1. Najwięcej takich zakażeń odnotowano w województwach – świętokrzyskim i podkarpackim, a także we Wrocławiu i w Lublinie.