RegionalneWarszawaGrób bohaterki Powstania Warszawskiego zdewastowany, porośnięty trawą i popękany

Grób bohaterki Powstania Warszawskiego zdewastowany, porośnięty trawą i popękany

"Płakać się chce. Tak wygląda grób bohaterki AK, Powstańca Warszawskiego, Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej na Powązkach" - poinformowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Grób bohaterki Powstania Warszawskiego zdewastowany, porośnięty trawą i popękany
Źródło zdjęć: © wawalove | Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
Katarzyna Zając-Malarowska

Grób znajduje się w najstarszej części Cmentarza Powązkowskiego. Pochodzi z lat 60 XIX wieku. - Ta część cmentarza była zbombardowana w trakcie wojny - mówi WawaLove Monika Sarnecka wiceprezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. - Grób Zofii Ścibor-Rylskiej zbudowany jest z piaskowca i był nieudolnie naprawiany betonem. Ulega coraz większej destrukcji. Rośnie na nim trwa i rośliny, które rozsadzają piaskowiec. Tak samo wygląda tablica poświęcona Zofii Ścibor-Rylskiej. Trudno już odczytać imię i nazwisko. Jest tam również wyryta inskrypcja dla generała Ścibor-Rylskiego, który ma dziś 101 lat i chciałby spocząć koło żony.

Konspiracja

Marie Springer - tak brzmiał pseudonim konspiracyjny Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej w Armii Krajowej. Była jedną z legendarnych kurierek. Jeździła do Berlina i Poznania jako rzekoma volksdeutschka. Dzięki swojej urodzie potrafiła zdobyć cenne informacje. To ona dowiedziała się, gdzie dokładnie znajdował się niemiecki pancernik "Tirpitz" - bliźniak "Bismarcka", który następnie został zatopiony przez aliantów.

W 1948 r. wyszła za mąż za Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania, dwukrotnie odznaczonego Virtuti Militari. W 1963 r. zamieszkali w Warszawie. Telewizja Polska w 1991 r. nakręciła o niej film dokumentalny, który rozsławił jej zasługi. Zmarła w 1999 r.

Do likwidacji

Monika Sarnecka z fundacji przekonuje, że grób wymaga gruntownej renowacji. - Trzeba go jak najszybciej poddać działaniom konserwatorskim, bo jest on pod opieką konserwatora, tak samo jak cały cmentarz. Aby dokonać jakichkolwiek zmian czy prac rewitalizacyjnych, wojewódzki konserwator zabytków musi wydać zgodę. W lutym Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przygotowała kompleksowy plan konserwatorski, który jest podstawą rewitalizacji grobu. - Złożyliśmy go do stołecznego konserwatora zabytków z prośbą o wsparcie. Rewitalizacja grobu będzie kosztować prawie 74 tys. zł. Nasza fundacja na ten cel może przeznaczyć 20 tys. zł. Chcemy, żeby miasto dofinansowało resztę. Czekamy na odpowiedź. W międzyczasie przygotowujemy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o możliwość rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych. Złożymy go w tym tygodniu - mówi Sarnecka.

Wniosek złożony w lutym w biurze stołecznego konserwatora zabytków.

Wiceprezes wyjaśnia, że to nie jedyny problem, z którym się borykają. - Coraz więcej grobów bohaterów Powstania Warszawskiego i żołnierzy odznaczonych różnymi orderami jest przeznaczonych do likwidacji. Zgodnie z polskim prawem, co 20 lat rodzina wnosi opłatę za grób do zarządu cmentarza. Jeśli taka opłaca nie zostanie uiszczona, bo np. członkowie rodziny już nie żyją, to grób przeznaczany jest do likwidacji. Coraz częściej dotyka to grobów osób odznaczonych i Powstańców Warszawskich. Jak można w ten sposób traktować naszych bohaterów? – oburza się.

Działacze fundacji przygotowali projekt zmian w obowiązujących przepisach, aby państwo mogło przejąć finansowanie grobów. - Projekt ustawy jest krótki i prosty. Jest w trakcie konsultacji, aby ustalić, czy będzie on mógł zostać złożony do sejmu - dodaje Sarnecka.

Skontaktowaliśmy się z wojewódzkim konserwatorem zabytków, aby dowiedzieć się, czy wniosek o rewitalizację grobu został już rozpatrzony i jakie działania wobec niego zostaną podjęte. Rzeczniczka poinformowała nas, że wniosek jest procedowany w stołecznym ratuszu.

Te same pytania skierowaliśmy do Magdaleny Łań z zespołu prasowego stołecznego ratusza. - Grób jest własnością prywatną. Wobec tego nie podlega dotacjom, mimo że znajduje się na Powązkach. Szukamy rozwiązania prawnego między miastem a rodziną, żeby jakoś tę sprawę załatwić. Na razie trzeba poczekać - powiedziała.

Kiedy będzie wiadomo, jaka przyszłość czeka grób? - Niebawem - odpowiada rzeczniczka.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

gróbnagrobekpowstanie warszawskie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)