Trwa ładowanie...

"Golgotę Picnic" obejrzymy w Warszawie!

Kontrowersyjny spektakl będzie można obejrzeć za darmo! [WIDEO]

"Golgotę Picnic" obejrzymy w Warszawie!
d35hoki
d35hoki

Wokół przedstawienia "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii było ostatnio sporo hałasu. Spektakl miał zostać wystawiany podczas Festiwalu Malta 2014, sprzeciwiły się temu jednak środowiska katolickie. Według nich, spektakl miał obrażać ich uczucia religijne i bezpośrednio samego Chrystusa.

Pokazy zostały odwołane, co wywołało z kolei protesty środowisk teatralnych w całej Polsce. W związku z tym dwa (na razie) stołeczne teatry postanowiły włączyć się w protest w nietypowy sposób. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy będą mogli się zapoznać ze treścią przedstawienia i sami ocenić czy jest to widowisko obrażające kogoś, czy nie.

Teatr Studio przygotowuje czytanie scenariusza "Golgota Picnic". Odbędzie się ono w piątek o godz. 20.00 na placu Defilad. Teatr Rozmaitości planuje pokaz rejestracji filmowej przedstawienia. Także w piątek, w swojej siedzibie przy Marszałkowskiej 8. Jak się dowiedzieliśmy w teatrze, w kasach będą rozdawane darmowe wejściówki (liczba miejsc ograniczona).

Przy okazji warto zapoznać się ze stanowiskiem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który w liście protestacyjnym napisał m.in.: "Wzywamy do zbiorowego sprzeciwu wobec przemocy w życiu publicznym i do obrony wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej". Na stronach Instytutu możemy też przeczytać:

"Szanowni Państwo, 20 czerwca 2014 roku dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński odwołał pokazy spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii. Decyzja zapadła po ostrzeżeniach policji, która zadeklarowała, że wobec mobilizacji prawicowych bojówek nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa widzom i artystom. Jest to sytuacja, w której pogwałcone zostały konstytucyjne prawa obywateli do bezpieczeństwa, wolności wyrażania poglądów, wolności twórczości artystycznej i wolności korzystania z dóbr kultury. Państwo zaniechało podstawowych obowiązków wobec swoich obywateli, a decyzja o odwołaniu spektaklu oznacza w istocie zgodę na wprowadzenie ideologicznej cenzury prewencyjnej".

Co o tym sądzicie? Zobaczcie trailer "Golgoty Picnic"!

d35hoki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35hoki
Więcej tematów