Trwa ładowanie...

Galeria Wilanów to plagiat?

Jest już podobny budynek! Zobaczcie zdjęcia!

Galeria Wilanów to plagiat?
d37sh5t
d37sh5t

Nowa galeria handlowa ma powstać na Polach Wilanowskich. Budynek będzie składał się z dwóch części. Pierwszy, długi na ponad ćwierć kilometra zaoferuje 60 tys. m kw. najmu. Mniejszy - 16 tys. m kw. Jak się okazuje budynek, który ma stanąć w Warszawie, bardzo przypomina inny - stojący w niemieckim Wolsfburgu i zaprojektowany przez słynną architektkę Zahę Hadid budynek Phaeno Science Center. Czyżby plagiat? O sprawie czytamy w serwisie Gazeta.pl

Sami jesteśmy w szoku. To kompletny przypadek - mówią architekci galerii. - Phaeno w żaden sposób nie było świadomą inspiracją przy projekcie Galerii Wilanów. Co nie znaczy, że nie można zauważyć podobieństw: skosy, małe okienka w masywnej ścianie - przyznaje Szymon Wojciechowski, szef pracowni APA Wojciechowski, która jest autorem projektu.

Co ciekawe, jego biuro współpracowało z pracownią Zahy Hadid przy projekcie niezrealizowanego wieżowca Lilium (miał powstać naprzeciwko Dworca Centralnego), a także przy konkursie na nową salę koncertową Sinfonii Varsovia.

- Myślę, że nasz zespół znalazł podobne, równoległe do Zahy rozwiązania podobnych problemów: dynamicznego, rozrzeźbionego rozwiązania niskiej, długiej bryły - tłumaczy Wojciechowski. Przyznaje, że nowa galeria na wizualizacjach przypomina budynek z Wolfsburga.

d37sh5t

Tak ma wyglądać nowa galeria handlowa na Polach Wilanowskich (fot. Materiały inwestora)

Tak wygląda budynek Phaeno Science Center Zahy Hadid:

Podobne do siebie?

Nowa Galeria Wilanów ma powstać pomiędzy ul. Przyczółkową a Branickiego. Dwuczęściowy obiekt zaprojektował zespół architektów z pracowni APA Wojciechowski i izraelskiego biura Moshe Tzur. Inwestorem jest firma GTC, który szacuje koszt budowy na ponad 660 mln zł. Galeria ma zostać oddana do użytku przed końcem 2014 roku.

d37sh5t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37sh5t
Więcej tematów