Trwa ładowanie...

Dwa pokoje rządzą! Nie chcemy kupować kawalerek!

Blisko 50% szukających chce kupić takie mieszkanie. Lokale tanieją!

Dwa pokoje rządzą! Nie chcemy kupować kawalerek!
d3ylzo1
d3ylzo1

Prawie co drugi mieszkaniec stolicy szukający w październiku sprzedaży mieszkań, planuje kupno lokalu 2-pokojowego. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal nieruchomości domy.pl . Aż 43% mieszkańców stolicy, poszukujących ofert sprzedaży mieszkań zainteresowanych jest zakupem lokalu 2-pokojowego. Tak duża popularność tego typu mieszkań to po prostu pragmatyzm kupujących - 2 pokoje to praktyczne, przyszłościowe rozwiązania dla singla, ale również niezbędne minimum dla pary z dzieckiem. Z drugiej strony dochodzi brak pieniędzy na większy lokal. Mieszkanie z trzema lub więcej pokojami zapewniałoby rodzinie z dzieckiem/dziećmi dużo większy, bliższy zachodnim standardom, komfort życia, ale - niestety, mało kogo na to stać.

W Warszawie tylko co dwunasty (8,5%) klient zainteresowany jest zakupem kawalerki. W największych miastach wyższy odsetek chętnych na takie lokale notuje Wrocław (14%), Łódź (12,5%) i Kraków (10,5%). W Gdańsku zakupem kawalerki zainteresowany jest niespełna co dwudziesty klient.

Z badania wynika też, że w skali całego kraju popyt na mieszkania liczące min. 4 pokoje wynosi zaledwie 9%. To znak, że w dobie wysokiej podaży dużych mieszkań znalezienie nabywcy na taki lokal może być szalenie trudne. Co ciekawe, także kawalerki przestały być rozchwytywanym dobrem. Chętnych do ich zakupu jest aż 10-krotnie mniej niż zainteresowanych mieszkaniami 2- i 3-pokojowymi.

Warto też zauważyć, że mieszkania tanieją - są już o 1/3 tańsze niż 5 lat temu! - wrzesień był kolejnym, już siedemnastym z rzędu, miesiącem, w którym spadła wartość Indeksu Cen Mieszkań – wskaźnika trendu cenowego na krajowym rynku sprzedaży mieszkań. Jego wartość wyniosła 861,8 pkt. i była niższa od wartości bazowej z września 2007 roku (1000 pkt.) o 13,8%.

d3ylzo1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ylzo1
Więcej tematów