Trwa ładowanie...

Do kupienia kij baseballowy ze Znakiem Polski Walczącej. Dla "prawdziwych patriotów"?

Kontrowersyjna oferta szczecińskiej firmy. Przesada?

Do kupienia kij baseballowy ze Znakiem Polski Walczącej. Dla "prawdziwych patriotów"?
d3f4d7l
d3f4d7l

W ofercie jednego ze sklepów pojawiły się kije baseballowe z nadrukami patriotycznymi. Sklep podkreśla, że realizuje każdy wzór, jaki zostanie przysłany przez klienta, jednak na swojej witrynie internetowej eksponuje te, na których można zobaczyć symbol Polski Walczącej, Pomnik Małego Powstańca, wątki związane z Powstaniem Warszawskim oraz sylwetki husarzy.

Kije ze symbolami patriotycznymi są nowością w ofercie tej firmy. Do tej pory oferowała ona usługi sprzątania. Ze zdjęć, jakie udostępnia na stronie internetowej oraz na profilu w portalu społecznościowym, można się dowiedzieć, że z jej usług korzystała m.in. sieć sklepów Lidl. Z jednego z postów, które firma opublikowała na Facebooku, możemy się dowiedzieć, że oferowane przez nią produkty są sprzętem sportowym, w związku z czym nie podlegają ustawie o broni i amunicji.

Właściciele firmy nie poczuwają się do odpowiedzialności i nie widzą poblemu w nowej, kontrowersyjnej ofercie. „Oswiadczamy rowniez,ze nie bierzemy odpowiedzialnosci za to,ze ktos kijem baseballowym chce na przyklad lowic ryby zamiast go uzywac do gry w baseball” - możemy przeczytać w oświadczeniu na profilu społecznościowym (pisownia oryginalna).

Internauci są w szoku. "Co najmniej dziwne zestawienie kija baseballowego z symbolem Polski Walczącej. Powiedziałbym - Skandaliczne!". "Skandal. Brak szacunku dla Powstańców i Polaków. To nie jest symbol do umieszczania gdziekolwiek" piszą użytkownicy portali społecznościowych.

d3f4d7l

Oburzeni są sami powstańcy. - Oni powinni to wiedzieć, Ci którzy to robią, że my stanowczo się na to nie zgadzamy. Domyślam, że zarabiają na tym pieniądze, ale niech zarabiają na czym innym – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich. – Te kije służą też bandziorom, niektórym kibolom do walki – dodaje Andrzej Wiczyński, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Co więcej, Znak Polski Walczącej użyty przez szczecińską firmę na kijach baseballowych, jest zastrzeżony ustawą z sierpnia 2014 roku. Przypomniała o tym dziennikarka radiowa i telewizyjna Ewa Wanat: "Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. /.../ "otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".

Pomimo tego, że Znak Polski Walczącej jest chroniony, to jednak nadużywanie go nie jest karane. Dopiero użycie w bójce kija baseballowego z symbolami patriotycznymi może byc traktowane jako przestępstwo. - Za to grozi kara pozbawianie wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat – mówi tvnwarszawa.pl Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Źródło: WP Finanse/tvnwarszawa.pl/WawaLove.pl

Przeczytajcie również: "Upamiętniaj godnie". Mocny film o symbolu Polski Walczącej [WIDEO]

d3f4d7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f4d7l
Więcej tematów