Trwa ładowanie...

Diecezja ujawnia dane o pedofilii wśród księży. Nie potwierdziły się dwa przypadki

W ciągu 26 lat w diecezji warszawsko-praskiej wszczęto 12 postępowań ws. wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych - wynika z kościelnych danych. Przedstawił je bp Romuald Kamiński. W dwóch przypadkach zarzuty miały się nie potwierdzić.

Diecezja ujawnia dane o pedofilii wśród księży. Nie potwierdziły się dwa przypadkiŹródło: Agencja Gazeta, fot: Przemek Wierzchowski
d2iw79o
d2iw79o

Bp Kamiński mówił o ofiarach pedofilów-księży podczas prezentacji w Warszawie "Norm ochrony dzieci i młodzieży oraz zasad praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej". Hierarcha podkreślił swoją determinację w ochronie najmłodszych "w każdym czasie i miejscu".

- Taktuję to jako priorytet i pragnę w tym miejscu powiedzieć: 'przepraszam' i uczynić wszystko, aby ci, którzy poczuli się skrzywdzeni, mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie - mówił bp Kamiński,

Wyjaśnił, że w ramach wewnętrznych procedur, jego dicezja zajmowała się 12 duchownymi, którym zarzucono molestowanie nieletnich.

- Dwa postępowania nie potwierdziły się. Czyli zostało 10 spraw - mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Zobacz także: Tarczyński: Smarzowski obnażył to, kim jest. "Kler" to płytka prowokacja

Ze słów biskupa wynika, że trzy z prowadzonych postępowań zostały już zakończone, a dotyczyły osób miedzy 15. a 18. rokiem życia.

d2iw79o

Z siedmiu spraw, które wciąż są w toku, trzy dotyczą osób poniżej 15 lat, pozostałe starszych nastolatków.

Terapia i pokuta

- Z 10 postępowań kościelnych, trzy sprawy zawisły przed sądami państwowymi. Dwie sprawy, które toczyły się przed sądami państwowymi, zostały zakończone wyrokami i dotyczyły osób pokrzywdzonych, które nie ukończyły 15. roku życia. Jedna sprawa wciąż trwa i dotyczy osoby, która nie ukończyła 15 lat - poinformował.

Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że wszyscy duchowni objęci postępowaniami, zostali odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Wobec trzech księży zdecydowano o zakazie pełnienia posługi kapłańskiej.

d2iw79o

Jak zuważa KAI, także na czas postępowania wszyscy byli odsunięci od pełnienia obowiązków, a później zostali poddani terapii psychologicznej i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym.

Raport ws. całej Polski

Dokument o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych w całym kraju powstać ma do końca listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iw79o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iw79o
Więcej tematów