Trwa ładowanie...

Strach przed premierą "Kleru". "Boimy się ataku"

Ostrołęka i Ełk. Prawicowi samorządowcy nie chcą seansów filmu "Kler" w komunalnych kinach. - Obawiamy się ataku podczas premiery filmu - mówią WP pracownicy domu kultury w Słupsku, gdzie kilka dni temu emocje rozgrzewał spektakl "Klątwa".

Strach przed premierą "Kleru". "Boimy się ataku"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Łukasz Antczak
d12ep7j
d12ep7j

To jednak nie koniec. Następny jest Ełk w woj. warmińsko-mazurskim. Tam film, a raczej jego recenzje, nie spodobały się rządzącemu w mieście komitetowi Dobro Wspólne. Radny Wojciech Kwiatkowski zawnioskował do władz miasta, aby zapobiegły pokazom. Powołał się przy tym na na słowa papieża Jana Pawła II.

- Jest to krytyka duchowieństwa, a ja jestem członkiem Kościoła katolickiego i nie życzę sobie, żeby takie filmy pokazywano w samorządowym kinie - mówił podczas obrad rajca Klubu Radnych Dobro Wspólne.

"Mamy w planach"

- Jesteśmy miastem, które ma obywatela honorowego papieża Jana Pawła II, który nazywał Kościół katolicki swoją matką. A więc jeśli jesteśmy katolikami i poczuwamy się do tego, że Kościół jest nasza matką, to nie opluwa się własnej matki! - mówił Kwiatkowski.

d12ep7j

Sprawdziliśmy. - Nie gramy, ale mamy w planach. Teraz "Kler" pokaże drugie kino w mieści - słyszymy przez telefon, kiedy próbujemy zamówić bilety na weekend w Kinie Ełckiego Centrum Kultury. Wiadomość o wniosku radnego chyba nie dotarła jeszcze do całej załogi miejskiej instytucji.

"To był atak terrorystyczny"

Nowy film Smarzowskiego wyświetli natomiast studyjne kino "Rejs" w Słupsku, które także prowadzi miejscowy dom kultury.

- Boimy się ataku - mówią Wirtualnej Polsce anonimowo pracownicy Roberta Biedronia. Ich niepokój nie jest bezpodstawny. W Słupsku właśnie na kilka tygodni zamknięto teatr, bo ktoś rozlał kwas masłowy przed przedstawieniem spektaklu "Klątwa".

- To był atak terrorystyczny - tak to niestety można nazwać. Co będzie teraz? - zastanawiają się nasi rozmówcy.

Policja nadal szuka sprawcy rozlania cuchnącej substancji przed pokazem "Klątwy" w ramach słupskiego Festiwalu Scena Wolności. Spektakl, który także dotyka problemów wiary i Kościoła katolickiego, przeniesiono w inne miejsce.

d12ep7j

Przed wejściem protestowała grupa kilkudziesięciu osób. "Klątwa" zdobyła główna nagrodę festiwalu, a dyrektor słupskiego teatru Dominiki Nowak mówi o dumie, że udało mu się pokazać w mieście tę sztukę.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Śmiała teza Ryszarda Petru ws. filmu "Kler"

d12ep7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ep7j
Więcej tematów