DEMONY: wernisaż prac Krzysztofa Linnike (ZDJĘCIA)
Otwarcie wystawy odbyło się wczoraj sali wystawowej Teatru Druga Strefa!
Wczoraj odwiedziliśmy Teatr Druga Strefa na Mokotowie, aby obejrzeć prace warszawskiego grafika, Krzysztofa Linnike. Mimo niekorzystnej pogody na wydarzenie przybyło sporo zainteresowanych.
-W moich pracach widoczne jest zainteresowanie sztuką etniczną, mitologią, ikonografią i symbolizmem. - opowiada nam Krzysztof Linnike. -Można doszukać się elementów pochodzących zarówno z kultury europejskiej jak również kultur obu Ameryk. Część prac inspirowana jest kulturą Majów i Azteków.
Grafiki tego artysty umożliwiają pobudzanie wyobraźni. Można doszukać się podobieństw z testem Rorschacha zwanym inaczej testem plam atramentowych na podstawie którego wnioskuje się o nieświadomych treściach psychicznych i cechach osobowości. Rysunki Linnike stanowią grę z wyobraźnią odbiorcy. Nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wraz z czasem poświęconym na analizę będą ukazywały nowe symbole i elementy.
Wystawę można oglądać do końca lutego w Teatrze Druga Strefa, ul. Magazynowa 14A. MAPA
Zapraszamy również na kolejny wernisaż tego artysty, który odbędzie się już w piątek 1 lutego 2013 r. w kawiarni 4Pokoje (ul. Wileńska 19) na warszawskiej Pradze. * Dowiedz się więcej*
...................................................................................................
Krzysztof Linnike jest politologiem i antropologiem, grafikiem i ilustratorem. Jest absolwentem POA „Nowolipki” – pracownia ceramiki artystycznej. Z wyróżnieniem ukończył podyplomowe studia menedżerskie dla twórców artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania UW.
Prowadził dwuletnie badania naukowe poświęcone kulturze duchowej ukraińskich Karpat. Zajmował się tematyką magii ludowej, a w szczególności snów i symboli sennych na terenie Bojkowszczyzny. Badania terenowe stały się inspiracją dla powstania pierwszego cyklu prac poświęconemu karpackim czarownicom.
Od wielu lat zapoznaje się z różnymi technikami pracy z umysłem i medytacją. Doświadczenia z tym związane stanowią inspirację do części jego prac. Na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych.
Publikował w prasie m.in. w ogólnopolskiej gazecie „Metro”. Współpracował z Telewizją Polską. Stworzył własny projekt graficzny „Polskie diabły ludowe” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przygotował opracowanie graficzne i ilustracje do książki „Asatoma Sat Gamaya” wydanej w 2012 w Niemczech.
Wystawy indywidualne:
2010 - Państwowe Ognisko Artystyczne i Galeria „Nowolipki”, Grafika, Warszawa
2011 - Ośrodek Kultury „Forma”, „Anioły. Los(t) Angeles de Linnikes”, Warszawa
2011 - Belarusian House / Беларускі Дом, “Game of Imagination / гульні ў уяўленне",
Bыстава графікі Кшыштафа Лінніке, Warszawa
2011 - Znośna Lekkość Bytu, "Imaginarium - w świecie wyobraźni", Warszawa
2012 - Państwowe Ognisko Artystyczne i Galeria „Nowolipki”, Prace zebrane, Warszawa
2012 - Znośna Lekkość Bytu, Grafiki, Warszawa
2012 - OEK Sadyba, "Fantasmagorium", Warszawa