Czy ceny nieruchomości w Warszawie są zawyżane? Prawidłowa wycena mieszkania w Twoim zasięgu
Stawki podane na portalach ogłoszeniowych weryfikowane są przez rynek i kupujących, więc w efekcie ceny transakcyjne różnią się od ofertowych. Nasuwa się pytanie – ile może wynegocjować potencjalny nabywca? A z drugiej strony – w jaki sposób sprzedający powinien wycenić mieszkanie, by nie zawyżyć ani nie zaniżyć jego wartości?
Gdzie najdrożej? Gdzie najtaniej? Ceny na portalach ogłoszeniowych
Wycena mieszkania bazuje na rozmaitych czynnikach. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Każda dzielnica ma swój charakter i cechy, które wpływają na wartość nieruchomości. Gdzie w Warszawie jest najdrożej? Przyjrzyjmy się cenom w I kw. 2022 roku. Na szczycie zestawienia znalazło się Śródmieście z ceną ofertową na poziomie 15,5 tys. zł/m2. Na "podium" uplasowały się ponadto Żoliborz oraz Wilanów ze stawkami zbliżonymi do 15 tys. zł/m2 (odpowiednio: 14 827 i 15 135 zł/m2). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że średnia cena dla Warszawy wyniosła 13,2 tys. zł/m2. Na Woli, Mokotowie i Ochocie średnie ceny ofertowe były nieco niższe, oscylowały w okolicach 14 tys. zł/m2. Najtańsze mieszkania leżały natomiast w granicach Białołęki, Wesołej i Rembertowa – w tych częściach ceny ofertowe nie przekroczyły 11 tys. zł/m2 (odpowiednio: 10 740, 11 016 i 10 572 zł/m2). Należy pamiętać, że kwoty podane w ogłoszeniach podlegają negocjacjom – ile wobec tego może wynegocjować potencjalny kupiec?
Negocjacje cen mieszkań
Zgodnie z naszym raportem podsumowującym ubiegły rok różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi w Warszawie wynosiły maksymalnie 7% (na Ochocie). Negocjacje oscylowały w granicach 3-4% wartości mieszkania, tak więc ostateczne kwoty nie różniły się zbytnio od stawek proponowanych przez właścicieli. Może to oznaczać, że sprzedający nie byli skłonni do wyraźnego obniżania cen lub wyceny mieszkań były adekwatne do stanu nieruchomości.
Jak prawidłowo wycenić mieszkanie?
Dlaczego prawidłowa wycena mieszkania jest tak ważna dla sprzedającego? Zbyt niska stawka to ewidentna strata, zbyt wysoka – przekreśla szanse na sprawną sprzedaż i oznacza długie poszukiwanie klienta. Jak najlepiej wycenić nieruchomość? Świetnym rozwiązaniem jest kalkulator cen mieszkań zaprojektowany przez SonarHome. Firma zbiera i analizuje ogłoszenia z portali oraz zestawia ceny ofertowe z transakcyjnymi, dlatego wycena mieszkania jest zawsze aktualna i rzetelna. Dodatkowo użytkownik otrzymuje raport z analizą podobnych transakcji i cen w okolicy (wiedza ta bardzo przydaje się podczas sprzedaży). Jeśli jednak właściciel nie chce sam czuwać nad transakcją, SonarHome może odkupić od niego mieszkanie lub wesprzeć go w sprzedaży na wolnym rynku.
Wycena nieruchomości online może być wykonana również przez kupującego, by ten upewnił się, że stawka proponowana przez właściciela jest właściwa. W tej sytuacji wycena mieszkania stworzona przez SonarHome sprawdzi się doskonale! Znając cechy lokalu (takie, jak metraż, liczba pomieszczeń czy piętro), potencjalny nabywca z łatwością zweryfikuje ofertę. Użytkownik otrzyma ponadto zestawienie podobnych transakcji i cen mieszkań w okolicy – taki dokument będzie bardzo dobrą podstawą do negocjacji.
Bez względu na to, czy sprzedajesz, czy kupujesz mieszkanie, darmowa wycena mieszkań autorstwa SonarHome to usługa idealna dla Ciebie. Korzystając z kalkulatora pod adresem https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania, zyskasz pewność, że cena jest adekwatna do stanu nieruchomości.
WP Wiadomości na: