Trwa ładowanie...
warszawa
11-11-2017 11:36

Co dalej z pomnikami smoleńskimi? Kaczyński: "być może będą pewne zmiany"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zmienia zdanie?

Co dalej z pomnikami smoleńskimi? Kaczyński: "być może będą pewne zmiany"
d1tywz0
d1tywz0

Laureaci konkursów na pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymali w piątek nagrody i wyróżnienia. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że możliwe są zmiany dotyczące miejsca pomników.

Pod koniec października Komitet Społeczny Budowy Pomników ogłosił wyniki konkursu na budowę pomników: Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, które mają stanąć w bliskim otoczeniu Pałacu Prezydenckiego. W piątek laureatom wręczono nagrody i wyróżnienia.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że uczestnicy konkursu na projekty pomników wykazali "odwagę", biorąc w nim udział.

Jednocześnie zapewnił, że będzie dążenie do tego, by plan uczczenia ofiar katastrofy oraz jego świętej pamięci brata "został zrealizowany i to w bardzo nieodległym czasie". - Być może będą pewne zmiany - mówię tutaj o zmianie miejsca - dodał prezes PiS. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami konkursu pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Co innego mowił Jarosław Kaczyński na miesięcznicy smoleńskiej.- Jesteśmy coraz bliżej, naprawdę już blisko. Zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed nami jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia, co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale wiemy już jak, wiemy już gdzie. I jestem przekonany, że 10 kwietnia przyszłego roku te pomniki już staną i że będziemy znali prawdę - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

d1tywz0

Konkurs roztrzygnięty

W konkursie dotyczącym budowy pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej, pierwsze miejsce zajął projekt autorstwa Jerzego Kaliny, który ma na swoim koncie m.in. pomnik ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, pomnik Katyński w Podkowie Leśnej, czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w warszawskiej AWF.

Zwycięski projekt ma kształt trójkąta, przypominającego statecznik samolotu, na którym znalazły się nazwiska ofiar katastrofy. Jego podstawa ma być podświetlona; na pomniku jest napis: "Pamięci Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem 10.IV.2010".

Jeżeli chodzi o projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego nie przyznano głównej nagrody. Komitet wyróżnił natomiast projekt przygotowany przez rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza oraz architekta Jana Raniszewskiego. Przedstawia on idącego Kaczyńskiego, przebijającego mury; na jednym z murów widnieje napis "Tobie Polsko" i "Lech Kaczyński prezydent RP".

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie polskiego Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.

d1tywz0

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytajcie również: Święto Niepodległości. 12 zgromadzeń i utrudnienia w ruchu *

d1tywz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tywz0
Więcej tematów