RegionalneWarszawaChcą, by zaprzestano wystawiać "Klątwę". Napisali petycję do Gronkiewicz-Waltz

Chcą, by zaprzestano wystawiać "Klątwę". Napisali petycję do Gronkiewicz-Waltz

"W przeciwnym wypadku złożymy doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez urzędników miejskich"

Chcą, by zaprzestano wystawiać "Klątwę". Napisali petycję do Gronkiewicz-Waltz

Petycję do prezydent Warszawy, wzywającą do zaprzestania wystawiania spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym wystosowała w poniedziałek Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Jak podkreślono w piśmie "Reduta Dobrego Imienia przygotowała petycję do władz Warszawy o zaprzestanie tolerowania łamania prawa w podległej instytucji kultury - Teatrze Powszechnym".

" Tłumaczenia pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie będzie ingerować, bo sprawa dotyczy sztuki nie wytrzymują konfrontacji z faktami - w Teatrze Powszechnym zostało złamane prawo, obrażono uczucia religijne wielu osób, znieważając przedmioty kultu religijnego chrześcijan" - napisano.

Autorzy petycji domagają się natychmiastowego zaprzestania wystawiania "Klątwy", spektaklu w reżyserii Olivera Frljicia. "W przeciwnym wypadku złożymy doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez urzędników miejskich - niedopełnienia obowiązków w obliczu popełnienia przestępstwa w placówce podległej" - zapowiedziano.

Prokuratura wszczęła dochodzenie

Spektakl "Klątwa" na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii obywatela Chorwacji Olivera Frljicia miał premierę 18 lutego w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Huebnera. Przedstawienie spotkało się z ostrą reakcją m.in. Episkopatu Polski, który napisał w komunikacie, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa". "Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków" - napisał rzecznik KEP.

W komunikacie Teatru Powszechnego podkreślono natomiast, że "spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - głosi komunikat Teatru Powszechnego. Dodano w nim, że "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w konstytucji RP". Wezwano również do zaprzestania medialnej dezinformacji nt. "Klątwy".

22 lutego Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu "Klątwa".

Źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)