Trwa ładowanie...

Chcą, by Pałac Kultury wyglądał jak w 1958 roku

Pałac Kultury kiedyś był czysty. Ile kosztuje jego umycie?

Chcą, by Pałac Kultury wyglądał jak w 1958 roku
d12uyxi
d12uyxi

Niedawno na łamach Wawalove publikowaliśmy fotografie Warszawy z 1958 roku . Wśród zdjęć wykonanych przez amerykańskiego fotografa Johna Schultza najwięcej emocji wzbudziły ujęcia Pałacu Kultury, który wtedy - w zaledwie 3 lata po oddaniu do użytku - był jeszcze czysty. Jaki biały!- nasi czytelnicy nie mogli uwierzyć własnym oczom. Dlaczego Pałac nie może teraz tak wyglądać? - zastanawiali się.

John Schultz jeździł z aparatem w latach 50. po po Europie Wschodniej i ZSRR. Zza naszą wschodnią granicą zrobił 200 kolorowych fotografii. W 1958 roku dotarł także do Warszawy.* Na jego zdjęciach zobaczymy trzy światy* - resztki przedwojennej stolicy, ruiny i świeżo odbudowane fragmenty miasta. Na jednej fotografii widzimy majestatystyczny (i czysty!) Pałac Kultury uchwycony z perpektywy okolic ulicy Pańskiej. Na pierwszym planie majaczą ruiny kamienic przy ulicy Śliskiej. Dziś po tych budynkach nie ma już śladu.

To właśnie to zdjęcie zrobiło furorę w Internecie. Powstał nawet fanpage " Petycja by Pałac Kultury wyglądał jak w 58" . Takie umycie Pałacu i przywrócenie mu dawnej świetności byłoby świetnym prezentem na jego, przypadające za 2 lata, sześćdziesiąte urodziny. Ile miałoby to kosztować?

d12uyxi

Okazuje się, że* całkowity koszt wyczyszczenia elewacji to ponad 20 milionów złotych.* Jej powierzchnia wynosi bowiem aż 199 tysięcy metrów kwadratowych. Żeby zdążyć z tym na 60-lecie powstania Pałacu, prace trzeba by rozpocząć już teraz. Tak się jednak nie stanie, bo na umycie budynku nie ma pieniędzy.* Były pomysły na zebranie na ten cel pieniędzy za wynajęcie powierzchni ścian pod reklamę wielkoformatową, ale na to nie ma zgody* - mówi Gazecie rzecznik PKiN Ewelina Dudziak.* *

d12uyxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12uyxi
Więcej tematów