RegionalneWarszawa"Cenny element reprezentacyjny Śródmieścia" wpisany do rejestru zabytków

"Cenny element reprezentacyjny Śródmieścia" wpisany do rejestru zabytków

Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków część ogrodu Saskiego przy ul. Senatorskiej 35/37. Teren objęty ochroną znajduje się na tyłach Pałacu Błękitnego.

"Cenny element reprezentacyjny Śródmieścia" wpisany do rejestru zabytków
Źródło zdjęć: © mwkz.pl | mwkz.pl

Jakub Lewicki uzasadnia, że ogród posiada istotne wartości historyczne i naukowe. - Teren, pełniący nieprzerwanie od prawie 300 lat swoją historyczną funkcję, pomimo, iż podlegał licznym przekształceniom stylistycznym, wciąż jest czytelnym elementem pierwotnej koncepcji planistycznej - czytamy na stronie mazowieckiego konserwatora zabytków.

Zaznacza, że ogród stanowi cenny element jednej z najstarszych reprezentacyjnych części śródmieścia Warszawy. - Tym samym, w zrębie swojej koncepcji, ogród stanowi jeden ze starszych reliktów zieleni komponowanej na terenie miasta. Ponadto jest on materialną pamiątką mecenatu królewskiego epoki saskiej oraz działalności wybitnych architektów i projektantów zieleni: Carla Friedricha Pöppelmanna i Jamesa Savage’a - pisze konserwator zabytków.

Obraz
© mwkz.pl | mwkz.pl

Ogród w swojej historii kilkukrotnie zmieniał charakter:

  • W latach 1725-1816 był ogrodem barokowym o nieregularnym kształcie, obejmujący salon ogrodowy w formie podkowy, obramowany trejażem, z trawnikami, basenami wodnymi, rzędami lip, studnią, posągami.
  • Od 1816 roku realizowano koncepcje Jamesa Savage’, zmieniając w ogród krajobrazowy.
  • W połowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego w ogrodzie Saskim wzniesiono na sztucznym wzgórzu wodozbiór w formie świątyni Westy w Tivoli.
  • W 1945 r. państwo odebrało pałac Zamoyskim, odbudowano po zniszczeniach wojennych i przeznaczono na cele publiczne, a teren ogrodu włączono do ogrodu Saskiego, zacierając w tym miejscu przebieg Osi Saskiej - zburzono mur graniczny od strony ogrodu oraz wybudowane wzdłuż niego oficyny i budynki gospodarcze.
Obraz
© mwkz.pl | mwkz.pl

Do dziś teren zachował charakter XIX wiecznego krajobrazowego ogrodu spacerowego. Zachowały się m.in starodrzew liściasty z przełomu XIX i XX w., czytelne elementy kompozycyjne charakterystyczne dla poszczególnych okresów powstawania ogrodu: reprezentacyjny charakter wynikający z powiązania obiektu z pałacem, a od strony ogrodu Saskiego czytelność granicy zasygnalizowanej wzniesieniem z wodozbiorem Marconiego.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także: Afera KNF. Michał Kamiński surowo o Prawie i Sprawiedliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)