RegionalneWarszawaBędą dwa nowe mosty na Wiśle!

Będą dwa nowe mosty na Wiśle!

Znamy lokalizacje

Będą dwa nowe mosty na Wiśle!

27.07.2015 07:57

*Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na aktualizację projektu Trasy Krasińskiego, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Matki Teresy z Kalkuty. Oznacza to, że miasto zabiera się za budowę kolejnej przeprawy przez Wisłę. Drugi most, tym razem w Wilanowie, chce zbudować turecka firma Gulermak. *

Most Krasińskiego to jedna z tych inwestycji, które są regularnie odsuwane w czasie. Budowę tej przeprawy planowano jeszcze w okresie międzywojennym, jednak pokrzyżował je wybuch wojny. Pomysł powrócił ponownie kilka lat temu. W 2006 roku powstały pierwsze wizualizacje, w lutym 2010 roku zarząd miasta wystąpił o wydanie decyzji środowiskowej, co jest pierwszym etapem inwestycji budowlanej. W roku 2011 decyzja została wydana. Od tamtej pory sprawa stanęła w miejscu. Aż do lipca 2015 roku, gdy Zarząd ogłosił przetarg na aktualizację projektu.

Połączyć Żoliborz z Bródnem

ZMiD informuje, że wszystkie dokumenty, potrzebne do rozpoczęcia budowy przeprawy, mają zostać zgromadzone do października 2016 roku. Żeby jednak ruszyć z budową, potrzebne będą środki finansowe. Jeśli Ratusz ich nie znajdzie, budowa trasy łączącej pl. Wilsona i Jagiellońską zacznie się dopiero w 2021 roku. Tak wynika z zapisu Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Most Krasińskiego, jeśli powstanie, połączy dwa brzegi Wisły na wysokości placu Wilsona, czyli ul. Krasińskiego z ul. Matki Teresy z Kalkuty na Bródnie. Byłyby na niej trasy tramwajowe, co oznaczałoby, że mielibyśmy dobre połączenie Bródna z pierwszą linią metra. Odciążyłoby to z ruchu centrum Warszawy oraz sąsiadujące mosty (Grota-Roweckiego i Gdański).

Połączyć Wawer z Wilanowem

Kolejna przeprawa ma powstać w ramach budowy odcinka B Południowej Obwodnicy Warszawy. Połączy dzielnice Wawer i Wilanów. Inwestycję zrealizuje turecka firma Gulermak. Budowa miałaby rozpocząć się w 2016 roku. - Czas na realizację inwestycji od podpisania umowy to 41 miesięcy. Do tego okresu nie wlicza się miesięcy zimowych - wyjaśnia Agnieszka Stefańska, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To oznacza, że most stanie do 2020 roku

Według planów, most będzie miał 1,5 km długości i 46 metrów szerokości. Znajdą się na nim cztery pasy ruchu w obu kierunkach. Po każdej stronie powstanie również ścieżka rowerowa. - Będzie płaski, bez pylonów, wyglądem przypominający Most Grota-Roweckiego - tłumaczy Stefańska. Odcinek B Południowej Obwodnicy Warszawy połączy węzeł Przyczółkowa z węzłem Wał Miedzeszyński. Budowla będzie najbardziej wysuniętą na południe przeprawą przez Wisłę w Warszawie.

W stolicy jest osiem przepraw drogowych na Wiśle, w tym siedem czynnych. Od lutego wyłączony z ruchu jest Most Łazienkowski , który wymaga remontu po pożarze. Pod mostem zapaliły się leżące tam drewniane deski. Płonącą budowlę strażakom udało się ugasić dopiero po 12 godzinach. Podczas pożaru temperatura osiągnęła nawet 1000 stopni Celsjusza, co doprowadziło do uszkodzenia konstrukcji przeprawy. Po tym zdarzeniu władze Warszawy zdecydowały się na wymianę konstrukcji mostu.

Obraz
inwestycjebródnozmid
Zobacz także
Komentarze (0)