BBF jednak się odbędzie? Znamy gwiazdy tegorocznej edycji
Co roku nie ma pewności, że odbędzie się kolejna edycja. Organizatorzy wciąż muszą szukać kolejnych partnerów, którzy finansowo pomogą w realizacji projektu.
22.03.2016 12:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czwarta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 10 czerwca i potrwa do niedzieli, 12 czerwca. Gośćmi festiwalu będą autorzy z pięciu kontynentów. W tym roku jedynemu międzynarodowemu festiwalowi książki, jaki odbywa się w Warszawie, towarzyszy hasło "wielka ucieczka | the great escape".
Podczas tegorocznego BBF odbędzie się ponad 50 spotkań, spacerów, gier i dyskusji, a nawet seansów leczniczych. Miejscem wydarzeń tym razem stanie się XVIII-wieczny Pałac Szustra oraz otaczający go Park Morskie Oko. W festiwalu udział weźmie stu gości, w tym znakomici autorzy polscy i zagraniczni. Wśród gości znajdą się m.in.: Martín Caparrós, Boris Akunin , Lars Mytting, Dmitry Glukhovsky, Ed Vulliamy, Vedrana Rudan , Steve Sem-Sandberg, Yasmina Khadra, Michael Crummey, Kristina Sabaliauskaitė, Deborah Moggach, Dmitry Bykow, Rana Dasgupta.
BBF zagrożony?
Big Book Festiwal to jedyny międzynarodowy festiwal literacki w Warszawie. Działa od 2013 roku z inicjatywy Fundacji "Kultura nie boli". Po raz kolejny minister kultury nie uwzględnił wydarzenia na liście dotowanych inicjatyw. Każda edycja warszawskiego festiwalu gości laureatów najważniejszych nagród literackich. Inicjatywa wciąż otrzymuje nominacje i nagrody za najlepsze wydarzenie roku. Wciąż także Ministerstwo Kultury pomija BBF na liście dotowanych inicjatyw. - Wnioskujemy o dotację od ministerstwa od pierwszego roku organizowania festiwalu. Otrzymaliśmy ją tylko raz. Podjęliśmy kilka prób uzyskania wyjaśnienia, dlaczego BBF nie jest wspierany. Nigdy Ministerstwo nam nie odpowiedziało - mówi WawaLove.pl Paulina Wilk, organizatorka festiwalu.
- W tym roku wnioskowaliśmy w Ministerstwie Kultury o kwotę 193 tys. złotych. To około 1/3 realnych kosztów organizacji jednej edycji Big Book Festival. Reszta pochodzi ze środków zdobytych dzięki wsparciu kilkunastu podmiotów. Strategicznym partnerem jest miasto Warszawa. Bez jego pomocy, żadna edycja festiwalu nie doszłaby do skutku - zaznacza Paulina Wilk. Big Book Festival, jako jedyny tak duży festiwal literacki w Polsce, nie może myśleć o stabilnej strategii rozwoju wydarzenia. Co roku nie ma też pewności, że odbędzie się kolejna edycja. Organizatorzy wciąż muszą szukać kolejnych partnerów, którzy finansowo pomogą w realizacji projektu.