RegionalneWarszawaAstronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nową planetę!

Astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nową planetę!

Jest czterokrotnie masywniejsza niż Uran i odległa od nas 25 tysięcy lat świetlnych

Astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nową planetę!

Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana. - czytamy w serwisie PAP - Nauka w Polsce .

Planetę udało się odkryć dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Na czym ono polega? Gdy pomiędzy nami a odległą gwiazdą, znajduje się jakiś inny obiekt (np. inna gwiazda), jego pole grawitacyjne może zaburzyć bieg promieni świetlnych, powodując pojaśnienie odległej gwiazdy. Czasami, a właściwie bardzo rzadko, w trakcie zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego można znaleźć także oznaki występowania planety okrążającej gwiazdę-soczewkę. Planeta powoduje wtedy dodatkowe, dużo mniejsze pojaśnienie na krzywej blasku dalekiej gwiazdy.

W opisywanym przypadku odkrycia planety pozasłonecznej doszło do dwóch zjawisk mikrosoczewkowania. Pierwsze nastąpiło w 2008 roku i wskazało na istnienie gwiazdy-soczewki, a także pewne przesłanki na temat towarzyszącej jej planety. Drugie mikrosoczewkowanie w 2010 roku potwierdziło istnienie planety oraz ujawniło drugą gwiazdę.

Nowa planeta, *odległa od nas o 25 tysięcy lat świetlnych jest czterokrotnie masywniejsza niż Uran* (masa Uranu to 8,6832×1025 kg, czyli ponad 14 mas Ziemi). Orbita planety znajduje się prawie w tej samej odległości od swojej gwiazdy, co orbita Urana od Słońca.

Astronomowie znają już setki planet pozasłonecznych. Najczęściej są to gazowe olbrzymy, takie jak na przykład Jowisz w Układzie Słonecznym, albo mniejsze skaliste globy, takie jak Ziemia. Mogą też występować także planety częściowo zbudowane z gazu i częściowo z lodu, których przykładami w naszym układzie planetarnym są Uran i Neptun.

Warszawski projekt OGLE, którego kierownikiem jest prof. Andrzej Udalski, posiada 1,3-metrowy teleskop pracujący w Obserwatorium Las Campanas w Chile (na zdjęciu poniżej). Do tej pory dzięki OGLE pory udało się zarejestrować 13 tysięcy zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Bez zbędnej przesady można powiedzieć, że warszawscy astronomowie są mistrzami w tego typu obserwacjach i odkryciach. W ciągu swojego istnienia grupa OGLE opublikowała ponad 350 prac naukowych w prestiżowych/profesjonalnych czasopismach specjalistycznych, cytowanych przez astronomów z całego świata ponad 14000 razy. Opublikowane lub udostępnione dane projektu OGLE wykorzystywane były w ponad tysiącu pracach opublikowanych przez astronomów z całego świata. W projekcie OGLE udział brało łącznie około 20 astronomów. Obecnie zespół liczy 13 osób.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)