RegionalneWarszawaApel ratusza na nadchodzącą zimę. "Pomóżmy kotom, zostawmy im wejścia do piwnic"

Apel ratusza na nadchodzącą zimę. "Pomóżmy kotom, zostawmy im wejścia do piwnic"

"Nie zapominajmy o prostych gestach".

Apel ratusza na nadchodzącą zimę. "Pomóżmy kotom, zostawmy im wejścia do piwnic"
Karolina Kołodziejczyk

W Warszawie mieszka ponad 29 tysięcy wolno żyjacych kotów. Są stałym elementem miejskiego ekosystemu. Spełniają bardzo ważne zadanie, chroniąc nas przed gryzoniami. Zima to dla tych zwierząt ciężki okres. - Wspólnie możemy im pomóc. Nie zapominajmy o prostych gestach - apleuje stołeczny ratusz.

Koty wolno żyjące potrzebują naszej pomocy szczególnie w okresie jesienno-zimowym. - Bytowanie dzikich kotów w piwnicach budynków w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się myszy i szczurów - zaznacza stołeczny ratusz.

W tym celu Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy po raz kolejny zaapelowała do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom całorocznego, swobodnego dostępu do pomieszczeń piwnicznych.

Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta.

Warszawa regularnie pomaga wolno żyjącym kotom. W latach 2013-2016 na potrzeby ich dokarmiania zakupiono ponad 394 000 kilogramów karmy suchej oraz ponad 556 000 kilogramów karmy mokrej.

Bezpłatne czipowanie dla kotów i psów

Elektroniczne znakowanie zwierząt potrwa do 15 grudnia, a skorzystać z niego mogą właściciele psów i kotów, którzy mieszkają na terenie m.st. Warszawy.

Podczas tegorocznej akcji zaczipowano 4157 zwierząt – zarówno kotów jak i psów. Od początku akcji bezpłatnego czipowania, czyli od roku 2007 do dziś, zabiegom tym zostało poddanych niemal 90 000 zwierząt.

O sukcesie systematycznego czipowania zwierząt świadczy spadająca liczba zwierząt przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie. Jeszcze w sylwestra, 31 grudnia 2015 roku, „Na Paluchu” przebywało 973 zwierząt. Rok wcześniej w sylwestra 2014/2015, czworonogów było aż 1399. Dziś jest ich tam zaledwie 807 – 754 psy i 53 koty.

Więcej informacji o akcji czipowania można znaleźć tutaj .

Źródło: UM Warszawa

Obraz
warszawaschroniskozwierzęta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)