Trwa ładowanie...

Anka Kowalska upamiętniona

Na bloku, gdzie mieszkała pisarka, odsłoniono pamiątkową tablicę

Anka Kowalska upamiętniona
d9mya3c
d9mya3c

Na bloku przy ul. Czerniakowskiej 201, w którym mieszkała poetka, pisarka i dziennikarka Anka Kowalska – jej przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych odsłonili pamiątkową tablicę.

W uroczystości wziął udział minister Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP. Jan Lityński przypomniał życiorys pisarki, zwracając szczególną uwagę na jej wkład w redakcję tekstów wydawanych przez KOR. Zastępca prezydent Włodzimierz Paszyński przypomniał jej najbardziej znaną powieść „Pestka”, oceniając ją jako jedną z najlepszych powieści psychologicznych tamtych czasów. Prezydent docenił fakt, że tablica przypomni mieszkańcom ul. Czerniakowskiej kto mieszkał w ich okolicy.****

Anka Kowalska urodziła się w 1932 roku w Sosnowcu, zmarła w 2008 roku w Warszawie. W Warszawie mieszkała od 1955 roku. Oprócz bycia pisarką swoje życie związała także z opozycją demokratyczną w okresie PRL. Od 1976 r. należała do KOR-u, gdzie prowadziła kartotekę radomską, redagowała Komunikat, była nieformalnym sekretarzem Komisji Redakcyjnej. Jej dziełem jest w dużej mierze tzw. „korkowiec” – suchy i precyzyjny język dokumentów KOR-u. Prowadziła także bank informacji o represjach. Działała w „Solidarności”. Od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 była internowana. Jej najbardziej znana powieść "Pestka" została przetłumaczona na 5 języków, a w 1995 na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Krystyny Jandy.

d9mya3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mya3c
Więcej tematów