Alpaki spacerują po Kabatach. "Wracaliśmy z przedszkola"
W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać jak opiekunka prowadzi alpaki na smyczy. - Są już przyzwyczajone i przystosowane do tego, żeby przemieszczać się swobodnie po mieście - mówi WawaLove opiekunka alpak.
Zdjęcie w Internecie pojawiło się przez portal "Warsawholic". - Kiedy myślisz, że widziałeś już wszystko, wtedy pojawiają się alpaki na spacerze po Kabatach - czytamy na Instagramie.
Po skontaktowaniu się z kobietą ze zdjęcia okazało się, że alpaki wracają z zajęć w przedszkolu. Opiekunka i psychoterapeutka Justyna Kamińska tłumaczy, że zwierzęta mają codziennie po dwie godziny umówione zajęcia w przedszkolach i żłobkach, żeby pracować z dziećmi. - "Ośrodek Koparka" prowadzi zajęcia z alpakoterapii z dziećmi z autyzmem. Jest to terapia wspomagająca, która polega na prostych czynnościach. Dzieci przy pierwszym kontakcie z alpaką są niepewne i często boją się większego od nich samych zwierzęcia, dlatego też przebywanie z nimi buduje pewnośc siebie i odwagę. Osoby cierpiące na autyzm mają rożne napięcia mięśniowe i związku z tym, przypinają spinacze, nawlekają koraliki dla alpaki oraz je czeszą i głaszczą - wyjaśnia WawaLove psychoterapeutka. Dodaje, że z dziećmi z autyzmem trudno nawiązać relację, gdy zaczynają opowiadać o alpace, o uczuciach i emocjach, rozwija się z nimi kontakt.
Justyna Kamińska zaznacza, że zwierzęta są socjalizowane i szkolone, żeby pracować z dziećmi. - Alpaka jest zwierzęciem stadnym i bardzo lubi kontakt z człowiekiem i dziećmi. Do tego stopnia, że kiedy właściciel ośrodka wyjeżdża na dłuższy czas, alpaki bardzo płaczą za nim - tłumaczy pani Justyna. Dodaje, że te zwierzęta mogą pracować dwie godziny w ciągu dnia, więc staramy się ich nie wykorzystywać więcej.