RegionalneWarszawaAlbum "Muranów ma wiele twarzy"

Album "Muranów ma wiele twarzy"

W sobotę promocja albumu, wernisaż fotografii i spotkanie z bohaterami nietypowej muranowskiej publikacji

Album "Muranów ma wiele twarzy"

13.12.2012 15:32

W tę sobotę odbędzie się spotkanie promujące kolejny nietypowy album, mini przewodnik "Muranów ma wiele twarzy", którego bohaterami są mieszkańcy i sympatycy Muranowa. Spotkanie odbędzie się* 15 grudnia o godzinie 15:00 w siedzibie Stacji Muranów przy ul. Andersa 13.*

Do udziału w publikacji Stacja Muranów zaprosiła ludzi związanych z dzielnicą. Są wśród nich m.in. aktywiści, twórcy, aktorzy, przedstawiciele różnych wyznań i kultur, a nawet lokalni restauratorzy. Wszystko po to, by pokazać różnorodność Muranowa, stworzyć unikalną mapę dzielnicy, której szlaki wyznaczają twarze i niecodzienne historie jej mieszkańców i sympatyków, by udowodnić, że Muranów wymyka się historii – z "miejsca-po-getcie", smutnego i udręczonego duchami przeszłości, staje się dzielnicą aktywną, żywą oraz, że trudna przeszłość nie działa tu destrukcyjnie, ale mobilizująco - eliminuje bierność.

Głównym elementem publikacji są zdjęcia autorstwa Marianny Sowińskiej. Muranów z jej zdjęć to bramy, zaułki, tajemne przejścia, obrośnięte zielenią mury, schowane przed wzrokiem obcych. Odsłaniają niejedną tajemnicę. Mają kameralny urok małego miasteczka w samym środku wielkiego miasta. Jest tu wszystko, czego potrzeba do życia - nie bez powodu Muranów projektowano w duchu osiedli społecznych – pisze o fotografiach we wstępie przewodnika założycielka Stacji Muranów, Beata Chomątowska.

Dopełnieniem publikacji Muranów ma wiele twarzy jest blog TwarzeMuranowa.com, prezentujący pełne teksty o bohaterach przewodnika oraz więcej "twarzy Muranowa". Autorką zdjęć jest Marianna Sowińska, autorką tekstów - Karolina Przewrocka. Zarówno blog jak i publikacja dostępne są w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Autorzy mają nadzieję, że historie współczesnych mieszkańców dzielnicy dotrą także do turystów, zwłaszcza do potomków dawnych mieszkańców Dzielnicy Północnej, którzy dziś licznie odwiedzają muranowskie miejsca pamięci o ofiarach getta warszawskiego. Album będzie dostępny w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Andersa 13 oraz w wybranych punktach na terenie Muranowa. Zainteresowani jego zdobyciem proszeni są o kontakt mailowy.

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)