Trwa ładowanie...

Aktor Teatru Żydowskiego: "Mam wrażenie, że powtarza się 68. rok"

Deweloper zakazuje aktorom wystawiać spektakle.

Aktor Teatru Żydowskiego: "Mam wrażenie, że powtarza się 68. rok"
dttpmwc
dttpmwc

"Jesteśmy obwarowani ogromnymi banerami żółtymi. Można tylko wejść od tyłu. Przechodząc przez kontrolę łysych, smutnych panów w garniturach, którzy obstawiają cały Teatr Żydowski. Przypomina to... to jest upokarzające dla mnie i wszystkich aktorów. Wchodząc do teatru czuję się, jakbym przekraczał granicę niemiecko-niemiecką w najgorszych latach komunistycznych. Żenada i poniżenie. Miasto i organizacje żydowskie nie reagują. Może dojść do likwidacji teatru. Mam wrażenie, że powtarza się 68 rok" - napisał w Henryk Rajfer, aktor Teatru Żydowskiego, odznaczony w 2009 roku Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rajfer podkreśla w swoim wpisie w blogu Dzismis.com, że to aktorzy ucierpią na konflikcie najbardziej. - Każdy aktor ma w 70 proc. pensje uzależnioną od granych spektakli. Pozostali pracownicy nic nie tracą - dodaje.

Wpis aktora skomentował Maciej Nowak, polski krytyk teatralny i kulinarny, obecnie z-ca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego w Poznaniu. "Bardzo gratuluję rządzącej Warszawą partii doniczkowej uruchomienia na nowo wygnańczej narracji sprzed lat" - napisał Nowak.

Nowy właściciel budynku, w którym mieści się Teatr Żydowski, deweloper Ghelamco zakazuje wstępu do budynku. Tłumaczy to złym stanem lokalu. W czwartek rano ogrodził teatr płotem . Aktorom pozwolono wejść do środka po podpisaniu odpowiednich oświadczeń. Deweloper nie chce jednak wpuścić do teatru widzów, mimo korzystnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dlatego aktorzy grają zewnątrz, na pl. Grzybowskim , przy którym mieści się siedziba TŻ. W sobotę i niedzielę odbędą się tam skrócone wersje spektaklu "Skrzypek na dachu".

dttpmwc

Nawiązujący do wydarzeń z marca 1968 roku aktor (chodzi o antyżydowskie działania władz komunistycznych, po których Polskę opuściło Polskę 15–20 tys. osób pochodzenia żydowskiego, większość głęboko związana z Polską, m.in. 500 wykładowców i naukowców-badaczy, wśród nich wybitne i znane postaci nauki - przyp. red.) dodaje:

"Nigdy nie byłem w stanie zrozumieć Waszego bólu, który odczuwaliście w latach 60. Teraz Was rozumiem. W tej sytuacji mam ochotę wziąć mój rekwizyt ze sztuki o Marcu 68 (w której gram główną rolę) i wyjechać z Polski. Oświadczam - my zdolni, uczciwie pracujący aktorzy Teatru Żydowskiego - nie z własnej winy" - kończy aktor.

dttpmwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dttpmwc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj