Trwa ładowanie...

Afera reprywatyzacyjna. Ratusz ogłasza kolejny przetarg na audyt

Po raz pierwszy urząd miasta rozpoczął poszukiwania wykonawcy audytu 9 września. Wówczas oczekiwał, że do 19 grudnia br. analizie będzie poddana dokumentacja co najmniej 100 postępowań.

Afera reprywatyzacyjna. Ratusz ogłasza kolejny przetarg na audyt
dpm2lc4
dpm2lc4

Miasto ogłosiło we wtorek po raz kolejny przetarg na przeprowadzenie audytu procesu reprywatyzacji nieruchomości w mieście - poinformował rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. W poprzednim przetargu wpłynęła jedna oferta, jednak miasto ją odrzuciło.

Podobnie jak w poprzednim przetargu, szacunkowa wartość zamówienia to 800 tys. zł netto, a jego przedmiot to "ocena działań w zakresie procesu reprywatyzacji w mieście stołecznym Warszawie w latach 1990-2016".

Zgodnie z ogłoszeniem ws. przetargu oczekiwany przez miasto przedmiot zamówienia powinien obejmować w szczególności m.in.: "analizę środowiska wewnętrznego zamawiającego w obszarze gospodarki nieruchomościami oraz analizę dokumentacji co najmniej 100 postępowań z lat 1990-2016 (w tym ocenę wybranych postępowań reprywatyzacyjnych pod kątem występujących w nich ewentualnych nieprawidłowości, ich przyczyn i skutków), które dotyczą zwrotu nieruchomości lub wypłaty odszkodowań za nieruchomości".

Miasto chce szczególnego uwzględnienia spraw z obszaru Śródmieścia i dawnej Gminy Centrum, w tym postępowań, których stronami byli nabywcy roszczeń. Warunek, jaki miasto stawia przed potencjalnym wykonawcą audytu, to wykonanie co najmniej dwóch usług - dokonanie oceny prawidłowości funkcjonowania jednostki administracji publicznej i doradztwo świadczone na rzecz administracji publicznej. Każda o wartości co najmniej 250 tys. zł brutto.

Kryteria oceny ofert to w 50 proc. cena, a w 50 proc. "opis sposobu realizacji zamówienia". Miasto wymaga od zainteresowanych firm wykazania, że dysponują, co najmniej dziesięcioma osobami, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia, w tym co najmniej pięcioma analitykami/audytorami.

dpm2lc4

Ratusz wymaga także, aby przedmiot zamówienia był realizowany przez osoby, co do których "nie zachodzi podejrzenie konfliktu interesów, tzn., żadna z osób działających w imieniu wykonawcy, ani żadna z osób wskazanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia nie uczestniczyła w okresie po 1 stycznia 2003 roku i nie uczestniczy obecnie w postępowaniu reprywatyzacyjnym prowadzonym przeciwko Warszawie, zarówno jako strona i/lub pełnomocnik, oraz nie jest zaangażowana w jakikolwiek konflikt powstały na tle lub w związku z postępowaniami reprywatyzacyjnymi prowadzonymi w m.st. Warszawie".

Oferty należy składać do 5 grudnia br. Tego samego dnia ma nastąpić otwarcie ofert złożonych w postepowaniu.

Firma wybrana w przetargu będzie miała na wykonanie audytu trzy miesiące od daty udzielenia zamówienia.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie

Po raz pierwszy urząd miasta rozpoczął poszukiwania wykonawcy audytu 9 września. Wówczas oczekiwał, że do 19 grudnia br. analizie będzie poddana dokumentacja co najmniej 100 postępowań.

dpm2lc4

Miasto precyzowało również, że ocena środowiska wewnętrznego w urzędzie miasta będzie obejmowała podział kompetencji i obowiązków oraz zakresu odpowiedzialności, dotyczących postępowań reprywatyzacyjnych.

W pierwszym przetargu do miasta wpłynęła tylko jedna oferta na przeprowadzenie audytu, jednak nie spełniała wymagań miasta, ponieważ firma "nie udokumentowała w sposób odpowiedni, odpowiedniego doświadczenia przy realizacji dużych zadań" - wyjaśniał ratusz.

Wokół procesów reprywatyzacyjnych zrobiło się głośno, gdy pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł nt. okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

dpm2lc4

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Ponadto w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy na mocy, której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Projektem w środę ma się zająć rząd. Zgodnie z projektem komisja, kierowana przez wiceszefa MS lub MSWiA zbada kontrowersyjne decyzje reprywatyzacyjne w stolicy; gdy stwierdzi, że taka sprawa aktualnie się toczy, będzie mogła ją wstrzymać.

dpm2lc4

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj