Trwa ładowanie...

78% sklepów sprzedaje e-papierosy nieletnim

Co ciekawe, prawo takiej sprzedaży jeszcze wprost nie zakazuje...

78% sklepów sprzedaje e-papierosy nieletnim
d2rqj6q
d2rqj6q

78 proc. sprzedawców z Warszawy sprzedałoby liquidy z nikotyną osobie niepełnoletniej – taki obraz handlu e-papierosami przedstawia badanie Programu STOP18! Co ciekawe, prawo takiej sprzedaży jeszcze wprost nie zakazuje. Jenakże do takiego zachowania sprzedawców przekonują koordynatorzy Programu STOP18! Jednocześnie na stronie internetowej akcji rozpoczyna się zbiórka podpisów za wprowadzeniem ustawowego zakazu sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim.

100 prób zakupu liquidów z nikotyną na terenie Warszawy to efekt pracy trzech pełnoletnich, ale wyglądających na mniej niż 18 lat ankieterów. Zachowania sprzedawców potrafią zadziwić. Niektórzy nie wiedzą, co sprzedają, inni z kolei są specjalistami od marketingu, którzy doradzą każdemu, bez względu na wiek klienta. Sprzedawcy którzy odmówili sprzedaży ankieterom (22 proc.) tłumaczyli się wytycznymi od dystrybutora lub… nową ustawą, która zabrania sprzedaży e-papierosów i liquidów niepełnoletnim. Przypomnijmy, takiej ustawy jeszcze nie ma.

Chcąc pomóc sprzedawcom w odpowiedzialnej sprzedaży, Program STOP18! przygotował specjalne oznakowanie o treści: Nie sprzedajemy e-papierosów i liquidów niepełnoletnim. Potwierdź pełnoletność – okaż dokument tożsamości. Pierwszym oznakowanym punktem jest salon prasowy Top-Press sieci Kolportera na stacji Metro Pole Mokotowskie. W najbliższych tygodniach takie oznakowania będą sukcesywnie pojawiać się w kolejnych punktach sprzedaży. Cenną społecznie akcję wspiera Straż Miejska m.st. Warszawy, która już od wielu lat prowadzi w stolicy działania na rzecz ograniczania dostępu niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych.

Obecnie brak jest podstaw prawnych do podjęcia interwencji w przypadku sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim. Stąd też priorytetem w tym momencie jest edukacja. Będziemy zachęcać pracowników punktów sprzedaży do umieszczenia nowych specjalnych oznakowań, a także do odmowy sprzedaży e-papierosów osobom nieletnim – mówi Bartłomiej Zieliński, Z-ca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

d2rqj6q
d2rqj6q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rqj6q
Więcej tematów