6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów
Najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy
07.05.2015 20:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.
W tym roku będzie to specjalna edycja przeglądu poświęcona adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume'a Gallienne – „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także „Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.
Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. „Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach to ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również film „Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce słuchać młodego urzędnika, ale ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami przełożonego.
Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi organizatorzy zapraszają na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś-rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata...
PROGRAM FESTIWALU:
Środa, 13 maja
20:00 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot
Czwartek, 14 maja
18:30 „Kot rabina”, reż. Joann Sfar
20:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier
Piątek, 15 maja
18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne
20:30 „Miłość trwa trzy lata”, reż. Frédéric Beigbeder
Sobota, 16 maja
11:00 „Ernest i Celestyna”, reż. Alain Corneau
16:00 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu
18:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier
20:30 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot
Niedziela, 17 maja
16:00 „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun
18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne
20:30 „Nowa dziewczyna”, reż. François Ozon
Poniedziałek, 18 maja
18:30 „Wenus w futrze”, reż. Roman Polański
20:30 „Wszystkie poranki świata”, reż. Alain Corneau
Wtorek, 19 maja
18:30 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu
20:30 „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach
*BILETY *
Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.
Zobacz także: 6. Warszawskie Targi Książki 2015 na Stadionie Narodowym