Trwa ładowanie...

6 mln zł na stypendia dla najzdolniejszych uczniów z Mazowsza

Trafią one też do młodzieży ze szkół zawodowych.

6 mln zł na stypendia dla najzdolniejszych uczniów z Mazowsza
d3wrlq6
d3wrlq6

1120 najzdolniejszych uczniów mazowieckich szkół może skorzystać z organizowanych przez samorząd woj. mazowieckiego programów stypendialnych. Na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 6 mln zł. Nowością jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe przez uczniów szkół zawodowych. Stypendia dedykowane są uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - dla nich przeznaczona jest kwota ok. 3,5 mln zł. Nowością w tym roku jest pula 2,5 mln zł, która ma trafić do uczniów szkół zawodowych - Bardzo zależy nam na wypromowaniu najzdolniejszych w szkołach zawodowych, po to żeby pokazać, że uczniowie z tych szkół nie są drugą kategorią, żeby pokazać, że to też jest ważna ścieżka w rozwoju - podkreśliła Elżbieta Lanc z zarządu woj. mazowieckiego.

Uczeń szkoły zawodowej ubiegający się o pomoc finansową musi przedstawić średnią ocen nie niższą niż 4,33 z przedmiotów zawodowych oraz 4,5 z dwóch wybranych przedmiotów "ogólnych". Z kolei uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych muszą posiadać średnią nie niższą niż 5,0 z dwóch dowolnie wybranych przedmiotów matematyczno-informatyczno-przyrodniczych i języka obcego nowożytnego oraz średnią nie niższą niż 4,75 ze wszystkich przedmiotów. O stypendia mogą ubiegać się uczniowie, którzy uzyskają minimum 12 punktów, obliczonych na podstawie kryteriów dotyczących osiągnięć edukacyjnych. Na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. laureaci i finaliści konkursów lub olimpiad.

Rejestracja do programów stypendialnych odbywać się będzie on-line i potrwa siedem dni - od 22 do 30 października. Wszyscy uczniowie, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia muszą wypełnić odpowiednie formularze, które są dostępne na stronach internetowych: dla gimnazjalistów - www.stypendia.oeiizk.waw.pl , a dla uczniów szkół zawodowych - www.stypendiazawodowe.oeiizk.waw.pl . Lanc wytłumaczyła, że stypendium będzie wypłacane "wstecz", czyli od września. Minimalna wysokość stypendium to 400 zł miesięcznie, przyznawana przez okres 10 miesięcy.

- Uczeń się zgłasza, ale robi to w obecności dyrektora szkoły. Dyrektor ostatecznie zatwierdza i też potwierdza jego osiągnięcia - powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Zofia Dembska. Jak dodała, poza tym to dyrektor wyznacza nauczyciela opiekuna, który "będzie prowadził" ucznia zgodnie z jego zdolnościami. - Jeśli on jest zdolny matematycznie, to powinien być raczej matematyk, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, to też nauczyciel zawodu - wyjaśniła. Ponadto - jej zdaniem - ważne jest też, aby uczeń akceptował nauczyciela, bo "to musi być wzajemna współpraca, oni muszą się rozumieć, muszą mieć do siebie zaufanie".

d3wrlq6

Według Dembskiej uczeń może wykorzystać stypendium tylko na swój rozwój edukacyjny, np. na kursy doskonalące, wycieczki do instytucji naukowych, na podręczniki czy sprzęt komputerowy. Lanc dodała, że w tej edycji nie ma kryterium socjalnego, bo tę pomoc - jej zdaniem - "można uzyskać z innych źródeł". - Tutaj wyraźnie chcemy wypromować tych uczniów, którzy naprawdę mają sukcesy edukacyjne - powiedziała. Jak podkreśliła, "te stypendia są bardzo ważne, bo promują młodzież najzdolniejszą, która rozwija się, która ma dobre pomysły na siebie". - Na Mazowszu jest bardzo dużo uczniów zdolnych i to są takie nasze perełki, o które będziemy dbać - mówiła Lanc. Jej zdaniem, jeżeli planujemy w naszym kraju wprowadzać innowacyjną gospodarkę, to "właśnie przez tych młodych, najzdolniejszych".

Lanc poinformowała także, że nowe kryterium - przy ubieganiu się o pomoc finansową - dotyczy uczniów pochodzących z rodzin wielodzietnych, którzy mogą liczyć na dodatkowe punkty. - Jesteśmy spójni z tym, co proponuje rząd - myślę o Karcie Dużej Rodziny - o tym co się dzieje z uczniami, którzy pochodzą właśnie z takich rodzin, gdzie być może nie stać rodziców na zakup książek, wyposażenie w dodatkowe pomoce dydaktyczne czy wysłanie na kursy języka i informatyczne - powiedziała. Jak wyjaśniła jest to pierwszy rok tej edycji stypendiów, ale w kolejnych latach planowana jest kontynuacja programu. W ocenie Lanc "jest to szansa na to, żeby samorządy, czy organizacje samorządowe również ten problem dostrzegły i być może ze swoich zasobów finansowych mogły podobnym wsparciem otaczać młodych, uzdolnionych uczniów".

Tegoroczne wsparcie finansowe dla najbardziej uzdolnionej młodzieży realizowane będzie w ramach programów: "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych" oraz "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja człowiek". Środki na program pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

d3wrlq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wrlq6
Więcej tematów