RegionalneWarszawa37 czy 51% ulgi? Która zniżka tak naprawdę obowiązuje warszawskich uczniów i studentów?

37 czy 51% ulgi? Która zniżka tak naprawdę obowiązuje warszawskich uczniów i studentów?

Szczególny problem z wyborem odpowiedniej ulgi pojawia się w Warszawie.

37 czy 51% ulgi? Która zniżka tak naprawdę obowiązuje warszawskich uczniów i studentów?
Karol Lewandowski

Urząd Transportu Kolejowego zachęca przewoźników do jasnego wytłumaczenia zasad korzystania z ulg. Prezes UTK zaproponował też konkretne rozwiązania. Szczególny problem z wyborem odpowiedniej ulgi pojawia się w Warszawie: w taryfie ZTM uczniów i studentów obowiązuje zniżka 50%, w przypadku biletów kolejowych 51 lub 37%.

W aglomeracji warszawskiej funkcjonuje Wspólny Bilet: inicjatywa samorządowców wsparta przez Koleje Mazowieckie i Warszawską Kolej Dojazdową. Bilety „miejskie” ZTM (oprócz czasowych i jednorazowych przesiadkowych) uprawniają do podróży pojazdami pozostałych przewoźników na obszarze Warszawy i wskazanych miejscowości podwarszawskich leżących w drugiej strefie.

37 czy 51% ulgi?

Podróżni bardzo chwalą sobie to rozwiązanie. Jednak, mimo swojej prostoty, nie jest ono pozbawione wad. Wskazują na to sygnały docierające do Urzędu Transportu Kolejowego. Problem leży w ulgach dla uczniów i studentów. W biletach komunikacji miejskiej obowiązuje jedna wspólna ulga 50%. W taryfach Kolei Mazowieckich i WKD jest też ulga 50%, ale jest ona stosowana jedynie jako ulga handlowa lub ulga dla seniorów. Na kolei studentom przysługuje ulga 51%, a uczniom 37%. Stąd przy zakupie biletów, szczególnie w automatach czy poprzez internet, często popełnianym błędem jest wybór niewłaściwej ulgi. W wielu automatach do sprzedaży biletów wyeksponowano ulgę 50%, a do pozostałych trzeba dochodzić poprzez kolejne pozycje w menu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadanie biletu z niewłaściwą ulgą może zakończyć się nałożeniem kary, jak za jazdę bez ważnego biletu.

Dodatkową komplikacją są ograniczenia wiekowe w ulgach kolejowych. Przy zakupie biletu na pociąg ulga przysługuje tylko studentom poniżej 26 roku życia. Tymczasem ulgi na komunikację miejską nie są zależne od wieku osób studiujących.

Naklejki i akcje informacyjne

Ignacy Góra, p.o. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wystąpił z inicjatywą poprawienia informacji kierowanych do korzystających z ulg. W apelu skierowanym do trzech warszawskich przewoźników (ZTM, Kolei Mazowieckich i WKD) proponuje zarówno zwiększenie akcji informacyjnych, umieszczenie naklejek na automatach do sprzedaży biletów oraz modyfikację interfejsu automatów do sprzedaży biletów, by od razu informowały o niewłaściwym wyborze ulgi 50%.

- Wierzę, że podjęte wspólnie działania pozytywnie wpłyną na dostępność biletów oraz pozwolą wyeliminować niejasności, z którymi spotykają się pasażerowie - apeluje do przewoźników Ignacy Góra, p.o. Prezesa UTK.

Prezes UTK w swoim piśmie zaproponował też treść naklejek informacyjnych. Mógłby to być doraźny sposób zwrócenia uwagi podróżnych. Docelowo najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian w interfejsie biletomatów tak, by menu zawierało opisy ulg i łatwo pozwalało wybrać odpowiednią zniżkę.

Obraz
mandatulgabiletomat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)